Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Vlci a chobotničky na kurze!

Naši skauti na 8 hodinovom kurze záchrany  

V Piešťanoch v sobotu 18.3.23 sa uskutočnil 8 hodinový zdravotnícky kurz pod vedením Janky Jánošíkovej (Jane). Na tomto kurze sa z 19. zboru zúčastnili Hanka, Marlenka, Basic, Gandalf, Evelino a Karči. Naši skauti z družín Chobotničky a Vlci.

Naučili sa ako pomôcť v rôznych situáciách pri drobných úrazoch a ako sa zachovať pri závažnejších nehodách. Účastníci si kurz chválili a uznali jeho potrebu pre ich ďalšie fungovanie skautov. Perfektne zvládli cestu do Piešťan a späť.

Chválime ich a držíme palce do ďalšieho napredovania.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 21.03.2023

Skautingu ZDAR!

 

 

FOTO zdroj : ZSSO

Dolná Tižina plná Slovanov!

Školenie Cassiopeia Táborový špeciál 2023

Cez víkend 17.3. až 19.3. sa v obci Dolná Tižina uskutočnilo školenie pre tých, ktorí sa venujú vĺčatám, deťom od 7 do 11 rokov. Názov školenia, ktoré sme spoločne zažili, sa volal Cassiopeia táborový špeciál.

Naši radcovia a lídri vlčiackych družín Slovenského skautingu  sa dozvedeli ako spraviť skvelý program vĺčatám na letných táboroch. Dozvedeli sa od skúsených lektorov ako riešiť rôzne situácie, s ktorými sa môžu stretnúť. Spoločne 40 účastníkov so 6 lektormi strávili krásne chvíle plné slnka a zábavy. Účastníci sa zišli z celého Slovenska. Školenie sa viedlo v duchu Slovanstva podľa odborky Slovan. Účastníkov viedli Svarog, Veles, Mokoša a iní bohovia. Veľa workshopov a hier spravilo skvelú atmosféru a zábavu. Víkend ubehol rýchlo a účastníci boli spokojní, že sa mohli zúčastniť.

Tím Cassiopeia ďakuje všetkým za skvelé chvíle, ktoré zažili a tešia sa na nové školenie Vĺča +, ktoré sa uskutoční o mesiac pri Púchove.

Pár fotiek zo školenia nájdete v sekcii galéria.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 20.03.2023

Skautingu ZDAR!

 

 

FOTO zdroj : Tadeáš Uhnavý

TRITON vzdelávací program vodných skautov sa začal

Prvý spoločný predĺžený víkend odštartoval tohtoročné vzdelávanie vodných skautov. Triton je názov, ktorý spája do jedného tri skautské kurzy zamerané na vedenie detí a rozvoj vodného skautingu. Kormidelnícky kurz (radcovský kurz), Dôstojnícky kurz (líderský kurz), Kapitánsku lesnú školu (vodcovský kurz).

Z 19. Zboru sa tento rok zúčastňujú školení Erik ELEK (KLŠ) a Hanka Ježová (KK).

Prvá časť s názvom nalodenie odštartovala v skvelom zázemí Seredských skautov 82. Zboru pre budúcich kapitánov. Pod vedením NAVS a technickým zabezpečením Ivana Javora (Yogi), ktorý pripravil skvelé prostredie a vynikajúcu stravu pre kadetov kapitánskej školy.

Počas predĺženého víkendu sme prebrali množstvo prednášok zameraných na vodnú záchranu a riziká, meteorológiu, topografiu, technické zabezpečenie, praktické workshopy a mnohé ďalšie, s ktorými sa môžeme stretávať pri vedení vodáckeho zboru . Taktiež sme strávili deväť hodín v bazéne, kde sme sa učili správnym plaveckým technikám a vodnej záchrane.

Aj keď bol víkend náročný, my kadeti sme si ho užívali a obohatení o nové vedomosti a zručnosti sa tešíme na druhú časť s názvom dril. Ten sa uskutoční na vodnom kanáli v Žiline, kde si budeme drilovať svoje zručnosti na lodiach a raftoch. Tento dril sa uskutoční cez víkend od 28.4.-1.5.2023.

Kapitánski kadeti z posádky Kompas ďakujú inštruktorom NAVS (Supo, Markus, Maco, Škorica, Peťo) za skvelé prvé víkendové školenie a tešia sa na ďalšie.

Viacej o vodných skautoch sa dozviete na https://www.vodny.skauting.sk

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 13.03.2023

Skautingu ZDAR!


FOTO zdroj : Ivan Javor

SPORK je výchova našich nových radcov

Basic a Marlenka idú na radcovský kurz.

Tento rok sa radcovského kurzu pre suchozemských skautov a skautky zúčastnia Jakub Mačák a Mária Zaprelová.

Čaká ich viac víkendov, kde sa budú vzdelávať a naberať znalosti, aby mohli robiť program ako radcovia.

Prvý víkend sa uskutoční 3.-5.3.2023 v Prietrži, obec pri Senici.

Držíme im palce a budeme ich podporovať v ich skautskom napredovaní.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 23.02.2023

Skautingu ZDAR!

 

FOTO zdroj : https://www.facebook.com/956150557754562/posts/2801879936514939/

TESCO 12. GRAND JE VYHODNOTENÝ

Ďakujeme našim priaznivcom za podporu.

 

12. edícia grandu pre podporu komunít je už vyhodnotená.
 
Zákazníci TESCO rozhodli a skauti zo Šale sa umiestnili na 3. mieste. Ďakujeme za podporu našich priaznivcom a podporovateľom. Získali sme dotáciu 300€ za ktoré vieme zabezpečiť vybavenie na letné táborenie.
 
Gratulujeme folkloristom k umiestneniu na 1. mieste.
 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 20.02.2023

Skautingu ZDAR!

 

FOTO zdroj : Erik ELEK

Skautom zo Šale Vaše 2% z daní

Uchádzame sa o Vaše 2% z daní cez daňové priznanie.

 

Ďakujeme, že podporujete Skautské hnutie a prispievate tak k výchove detí a mládeže. Našou snahou je učiť deti k spoločenskej zodpovednosti a službe blížnym. Prinášame deťom množstvo zážitkov a ponúkame učenie sa hrou nielen v prírode.
 
Náš tím dobrovoľníkov, ktorí vzdelávajú vo svojom voľnom čase Vám ďakujú za každé euro, ktoré dostaneme.
 
S pozdravom
 
Martin KOLLÁR,
Štefan BONDOR,
Lukáš GREGUŠ,
Stanislava MARTINČEKOVÁ

Martina ELEKOVÁ,

Erik ELEK

Skautingu ZDAR!

 

 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 07.02.2023

FOTO zdroj :Erik ELEK

Dokumenty na stiahnutie
Vyhlásenie 2%
Potvrdenie 2%
Spustilo sa prihlasovanie

Cassiopeia tím spustil prihlasovanie na táborový špeciál pre 40 účastníkov

 

  Kurz Cassiopeia táborový špeciál je určený všetkým, ktorí sa venujú vĺčatám a včielkam. Tvoria pre nich program, zábavu. Sú oporou vĺčat a včielok a chcú sa zlepšiť a inšpirovať.  Náplňou kurzu bude zážitkový program, motivačné finty a iné užitočné informácie primárne zamerané na letné skautské tábory, táborový život, etapové hry, bezpečnosť detí a pod.
 
Pokiaľ chceš zažiť super kolektív a naučiť sa niečo nové neváhaj sa prihlásiť.
 
👉 Kedy: 17. – 19. marca 2023
Zahájenie 17. marca o 19:30. Koniec 19. marca o 12:00.
👉 Kde: Základná škola Dolná Tižina
👉 Pre koho: minimálny vek účastníkov je 14+
👉 Cena: 30€
👉 Prihlasovanie je možné do 5. marca 2023 do 23:55
Informácie k platbe :
IBAN: SK98 1100 0000 0026 6008 0180
SWIFT/BIC: TATRSKBX
variabilný symbol: 325
konštantný symbol: 0558
poznámka: prispevok Cassiopeia Spec + meno💰 
 
Platbu je potrebné uskutočniť najneskôr do 12. marca 2023

 

príspevok od Erik ELEK – EM,  dňa  20.01.2023

FOTO zdroj :Teo Uhnavý

Ako robiť tábor vĺčatám ?

Cassiopeia tím plánoval vzdelávací kurz zameraný na tábor pre vĺčatá.

Cassiopeia táborový špeciál je kurz, ktorý je zameraný na tých, čo chcú vedieť ako tvoriť program pre vĺčatá a včielky na tábore.  Keďže je tábor vyvrcholením skautského roka a mnoho skautov sa teší na toto obdobie, je skvelé vedieť ako spraviť program na jeden ako aj dva prázdninové týždne.

Tím Cassiopeia sa stretol v Bratislave 14.1.2023 a spoločne naplánovali kurz, ktorý nás čaká v marci v obci Dolná Tižina v termíne 17.-19.3.2023. Ako člen tímu Cassiopeia môžem prezradiť, že sa kurz bude miesť v duchu odborky Slovan (Slovanstvo a mytológia) a čaká Vás mnoho skvelý tvorivých ako aj informačných blokov.

Ak máš chuť prísť a naučiť sa niečo nové budeme radi, keď sa prihlásiš. Tento rok je plánovaných 40 miest pre účastníkov.

Prihláška bude prístupná čoskoro na sociálnych médiách ako aj stránke SLSK.

Tešíme sa na teba!

Tím Cassiopeia

 

príspevok od Erik ELEK – EM dňa  15.01.2023

,

FOTO zdroj : Erik ELEK

Vybrali nás! 🙂

Zapojili sme sa do dvanástej výzvy TESCO

Zapojili sme sa opäť do novej výzvy a sme radi, že hodnotiaca komisia zaradila náš projekt medzi postupujúce. Sme v druhom kole výzvy TESCO “Vy rozhodujete, my pomáhame“.

Náš projekt je zameraný na táborové vybavenie pre skautov a skautky, ktoré im poslúži na spoločnom tábore. Špeciálne sa uchádzame o materiál na výrobu malých skautských stanov ktoré voláme podsada.

Sme nový zbor a doposiaľ nám vrúcne pomáhali skauti zo Serede z 82. Zboru. Na ich tábore sa môžeme zúčastňovať, keďže majú skvelé skautské materiálovo-technické vybavenie na tábor.  Rozhodli sme sa pre vlastné vybavenie a chceme začať práve podsadami.

Dúfam, že nás budete podporovať a po nákupe v TESCO hodíte žetón práve do nášho valca. Hlasovať môžete od 16.januára do 12.februára 2023.

Za vašu podporu Vám všetkým veľmi ďakujeme.

S pozdravom

Erik ELEK
Vodca 19. Zboru Skautov Šaľa

 

príspevok od Erik ELEK – EM dňa  08.01.2023

 
 
 
 
 

FOTO zdroj : Erik ELEK

2023

FOTO zdroj : Erik ELEK ( obrázok Vianoce, zdroj : https://quantumas.cz)

Betlehemské svetlo 2022

 

Do Šale prišiel vlak a priniesol symbol Vianoc

Dnes nám skauti vlakom priniesli Betlehemské svetlo do Šale. Od dnes až do Štedrého dňa sa oň budú starať, aby nám mohli priniesť krásnu a slávnostnú atmosféru narodenia Krista.

Jeho posolstvo je posolstvom nádeje, lásky a porozumenia univerzálnych hodnôt, spájajúcich ľudí. Je to krásny prejav, ktorý v týchto časoch pripomína potrebu svornosti, tolerancie a lásky.

O toto svetlo sa s Vami radi podelíme. Lučo, Jane, Sushi a EM plánujú jeho šírenie 24.12.2021od 11:00-13:00 hod. pri Lurdskej Jaskyni , sv. Margity na Trojičnom námestí. Pred kostolom na Nitrianskej ceste vo Veči budú svetlo rozdávať dobrovoľníci z Veči z radov farníkov.

Betlehemské svetlo bude k dispozícii k odpáleniu na pietnom mieste cintorína, kde si ho môžu návštevníci cintorína odpáliť a uctiť tak  pamiatku svojich milých zosnulých  plamienkom.

Pripojte sa aj vy a spravte si krásne Vianoce s pravým symbolom lásky a nádeje z Betlehema.

 

príspevok od Erik ELEK – EM dňa  17.12.2022

 

Mikuláš vo hvezdárni

06.12.2022 Na spoločnom výlete do hvezdárne v Žiari  nad Hronom nás navštívil Mikuláš

            Naši skauti a skautky sa spoločne s niektorými rodičmi zúčastnili výletu do hvezdárne v Žiari nad Hronom. Naše vlčiacke družiny Háďatá a Vlčia ľalia sa rozhodli plniť si odborku Hvezdár. Pri tej príležitosti sme zorganizovali spoločný výlet za poznaním. Našim cieľom bola Hvezdáreň v Žiari nad Hronom.  Spoločne plným autobusom sa 50 skautov a rodičov dopravili  na miesto určenia, kde nás úžasný personál  vrúcne privítal.

Odborníci nás úvodnou prednáškou o pozorovaní oblohy a Slnka voviedli do tajov astronómie. Pozorovanie Slnka a hviezd sme však neuskutočnili pretože nám obloha nadelila husté oblaky. Skvelé zábery a nahrávky z pozorovaní nás ale všetkých veľmi nadchli a veľa otázok zodpovedaných od odborníkov doplnilo naše znalosti.

Následne sme si v premietacej kopule porozprávali o súhvezdiach a planétach nielen na severnej pologuli ale aj nám skrytej južnej časti oblohy. Pozreli sme si aj krásne spracované dokumentárne video o putovaní vesmírnych sond Voyager 1 a 2.

Ďalšia prednáška deti voviedla do tajov pohybu Zeme v našej slnečnej sústave medzi planétami a prejavmi počasia.

Všetky prednášky a celkový program môžeme zhodnotiť ako skvelý a splnil naše očakávania. Veľmi odporúčame návštevu hvezdárne v Žiari nad Hronom.

Záver programu bol veľmi veselý a našich skautov potešil Mikuláš svojimi balíčkami. Pripomenul im plnenie si skautských a vlčiackych povinností v podobe dobrých skutkov a pomoci druhým.

Ďakujeme za skvele strávený deň a tešíme sa na ďalší spoločný výlet za poznaním.

Viac fotiek nájdete v galérii.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa  06.12.2022

Hvezdáreň 2022
Hvezdáreň 3

FOTO zdroj : Stanka MARTINČEKOVÁ

Vďaka skvelým ľuďom sme vyzbierali 308 kg potravín

26.11.2022 Šalianski skauti zbierali potraviny v TESCO pre núdznych ľudí. 

            Sobota bola pre deti skautov výzvou na ich ceste naučenia sa práce pre komunitu. Ich úloha nebola ľahká. Oslovovanie ľudí  a požiadanie o podporu charitatívnej zbierky pre núdznych by nebola príjemná vec ani pre dospelého. Tejto úlohy sa zhostili skvele, oslovovali ľudí a získavali skúsenosti z asertivity ale aj príjemnej komunikácie a prezentovania. Vďaka nim sme vyzbierali 308 kg potravín, ktoré umiestnime núdznym ľuďom v našom regióne. Časť potravín sme zaniesli na šaľskú faru, kde sa pokúsime pomôcť občanom Šale cez farníkov. Tejto úlohy sa zhostil pán dekan Nagy Péter. Skúsi tak zasiať semienko vznikajúcej farskej charity spoločne s pani Líviou Pápayovou.

             Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa sťažila životná situácia alebo máte pocit, že vo Vašom okolí je núdzny človek, ktorý potrebuje pomôcť, môžete sa obrátiť aj priamo na nás skautov a pokúsime sa pomôcť skrze naše kontakty na charity a občianske združenia.

Netreba sa hanbiť! Treba mať otvorené oči a snažiť sa pomôcť. Zdražovanie a zhoršovanie životnej situácie spôsobuje, že aj pracujúci ľudia ako aj dôchodci sa stávajú núdznymi bez svojho pričinenia.

Náš kontakt pre pomoc núdznym:    

Erik ELEK -mobil :  0907 782 007 

Martin KOLLÁR– mobil:  0905 633 300

Všetkým skautom, ktorí sa zúčastnili zbierky ďakujeme za ich nezištnú službu komunite!

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 27.11.2022

 

Zbierka 2022_4
Zbierka 2022_2
Zbierka 2022_6

FOTO zdroj :Erik ELEK

TESCO zbierka potravín je pred dverami

Od 24.11.-27.11.2022 sa uskutoční zbierka potravín TESCO pre núdznych ľudí v Šali a okrese.  

            Zase nám prešiel rok a o chvíľu je tu pred nami ďalší ročník zbierky TESCO, ktorá má za úlohu pomôcť ľuďom v núdzi. Spoločne s Trnavskou arcidiecéznou charitou sa zapájame do ďalšieho ročníka.

Čoraz viac musíme vnímať nesmierne zdražovanie, ktoré sa na nás valí už dávnejšie. Medzi nami sú bežní ľudia, ktorí začínajú pociťovať, že sa im vzďaľujú základné potraviny, a to nie ich vinou. Po celoživotnej práci vďaka malým dôchodkom a náramnému zvyšovaniu cien sa dostávajú do kategórie núdznych.

Sme tu, aby sme im malým pričinením pomohli. Sme tu pre komunitu ako dobrovoľníci a pomôžeme vyzbierať trvanlivé potraviny,  ktoré pomôžu. Skauti zo Šale budú zbierať v sobotu  26.11.2022.

Príďte pomôcť aj vy a prispejte do zbierky potravín konzervou alebo drogériou, ktorú potrebujú tí, čo si ju z nejakého dôvodu nemôžu kúpiť sami.

Práve teraz začína byť ešte dôležitejšie, aby sme mysleli nie na tých, čo nastavujú ruku ale na tých, čo doma ticho trpia a ešte o nich nevieme.

Šalianski skauti podporujú vznik novej farskej charity v Šali, kde sa použije časť vyzbieraných potravín. Týmto sa započne pomoc farníkov v Šali za podpory pána dekana Pétera Nagya.

Tešíme sa na Vás, že pomôžete Vaším darom!

Ďakujeme!

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 20.11.2022

 

 

Tesco zbierka 2022
Viac informácií o zbierke sa dozvieš kliknutím na obrázok.

FOTO zdroj :Erik ELEK

Svätomartinský lampiónový pochod

Piatok 11.11.2022 sme sa zúčastnili krásnej večernej akcie na počesť svätého Martina.

          Šalianski skauti sa zúčastnili tradičného pochodu organizovaného farníkmi a Šalianskym eRkom a to na svätého Martina. Svätomartinský lampiónový pochod, ktorý začal sv. omšou a piesňami v kostole a pokračoval pochodom so zapálenými lampiónmi mestom za hojnej účasti detí, sa nakoniec končil spoločnou debatou a občerstvením na nádvorí fary.

Ako podotkol pán dekan Péter Nagy vo svojom príhovore, je potrebné šíriť svetlo ako to robil Ježiš a priniesť ľuďom duchovný odkaz aj skrze naše deti, ktoré nesú svetlo. Pretože sa čoraz viac v našej spoločnosti stráca duchovný život. 

Ďakujeme, za krásne strávený čas v spoločnosti skvelých ľudí.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 13.11.2022

FOTO zdroj :Erik ELEK

Lietali sme za dobrodružstvami po planétach

Víkend od 4.-6.11.2022 sme strávili lietaním po planétach plných zážitkov. Tím Cassiopeia si pripravil špeciálny zážitkový kurz pre skautov a skautky s názvom Vesmírny špeciál.

Cieľom zážitkového kurzu bolo motivovať vodcov družín a prakticky ich pomocou zážitku naučiť ako pristupovať k odborkám a k tvorbe programu pre vĺčatá a včielky. Cez víkend sa nám podarilo absolvovať výcvik kozmonautov a odletieť na mnohé zaujímavé planéty, ktoré reprezentovali napredovanie vĺčat podľa ich patrónov. Program bol ako vždy vyčerpávajúci a účastníci ako aj organizačný tím sa náramne zabával nielen pri tvorivých aktivitách ako stavba skafandra či rakety ale aj pri pohybe a koordinačných hrách.

Aj keď bol víkend daždivý a viac krát sme zmokli, nevzalo nám to skvelú náladu. Skvelú prednášku nám prišiel spraviť skaut Teoretik (Martin Benko) riaditeľ SHMÚ a vysvetlil nám zaujímavé súvislosti v počasí a pripravil vodcov vĺčat na rôzne situácie, ktoré ich môžu stretnúť pri plánovaní akcii v exteriéri.

Bolo to veľmi rýchle a cez víkend účastníci zvládli mnohé workshopy, čím získali zručnosti a zaslúžia si odborku kozmonaut.

Tímu Cassiopei sa podarilo získať skvelú spätnú väzbu a už teraz sa tešia na budúcu zážitkovú špeciálku na zaujímavú tému, na ktorú ťa samozrejme pozývajú už vopred. Ak si vodca a pracuješ s vĺčatami a včielkami sleduj naše ponuky na aktuálne kurzy. Najbližšie ťa čaká Cassiopeia zameraná na táborový program a Tím Vĺča + pripravuje 4-dňový kurz ako pracovať s programovou ponukou SLSK. To všetko môžeš čakať na Jar 2023.

Tím Cassiopeia ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k úžasnému víkendu a hlavne účastníkom, ktorí prišli a spravili skvelú atmosféru.

Zopár fotiek z akcie pripojíme do našej galérie.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 07.11.2022

 

FOTO zdroj : Teo

Plánovali sme niečo špeciálne

Stretli sme sa v Bratislave, aby sme pre Vás naplánovali CASSIOPEIA Vesmírny špeciál 2022

Tím Cassiopei sa zišiel v priestoroch klubovne 11. Zboru Biele delfíny v Bratislave, aby spoločne naplánoval špeciálne školenie zamerané na výchovu vĺčat a včielok hravou formou.

Náplňou kurzu bude zážitkový program, motivačné finty a iné užitočné informácie. Tieto informácie sa zídu pri vedení vĺčat a včielok počas celého skautského roka. Tento rok si tím pripravil pre účastníkov Vesmírny špeciál. Tešíme sa na jeho realizovanie a zároveň Ťa pozývame, aby si dobrodružstvo zažil aj ty.

Miesto školenia je : Komunitné centrum Terchová

Termín: 4.11. – 6.11. 2022  , v piatok 4.11.2022 zahájenie o 20:00 a koniec v nedeľu 6.11. do 12:00.

Prihlásiť sa môžeš cez link: Cassiopeia špeciál TU

Cena: 20 €

Veríme, že dokážeme priniesť účastníkom veľa zážitkov a informácii, ktoré využijú vo svojom skautskom napredovaní.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 17.10.2022

 

 

 

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Maľovanie brány

 

Dnes sme strávili sobotné doobedie službou komunite

Naši skauti 19. zboru z družín Chobotničiek a Vlkov sa zúčastnili dobrovoľníckej práce a tým pomohli dvom starším dámam s namaľovaním ich brány. Dobrovoľnej práce sa zúčastnili Slniečko, Basic, Gandalf, Baba, Lula, Mäta, Marlenka, Evelino, Levi, Niko, Jola, Juni, Obuvák, Sushi a Em.

Prácu sme započali v ranných hodinách a aj počasie nám prialo. Bol krásny slnečný a teplý deň. Všetci si to užívali aj za prísneho vedenia Em. So svojou prácou boli spokojní skauti ako aj majitelia brány. Sme radi, že sme sa mohli zapojiť do služby a pomôcť. Tešíme sa na ďalšiu príležitosť, kedy budeme môcť pomôcť komunite a prispieť tak nášmu skautskému rozvoju.

Pár fotiek z brigády nájdete v galérii.

 

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 11.10.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Stretnutie s pánom primátorom

Skautingu sa v Šali darí!

Vodca 19. Zboru Erik ELEK sa stretol s pánom primátorom Jozefom BELICKÝM

Prvý krát od založenia skautského zboru v Šali sme sa stretli s pánom primátorom Jozefom Belickým. Stretnutie sa uskutočnilo 4.októbra na pôde mestského úradu so srdečným privítaním.

S pánom primátorom sme sa mali možnosť porozprávať o doterajších úspechoch 19. Zboru v Šali a jeho členskej základni. Prezentovali sme naše doterajšie výsledky a nové myšlienky, ktoré chceme ponúknuť mestu a hlavne deťom – budúcim skautom. Od svojho založenia v roku 2019 má Šaliansky Zbor 65 členov a skvelé úspechy vo vzdelávaní našich zverencov.

Stretnutie sa uskutočnilo na základe otvorenia nového skautského roka 2022/2023 a potreby zlepšenia zázemia pre členov hnutia skautov v Šali.

Aktuálny problém, ktorý máme je s našou klubovňou na ulici Družstevná, v ktorej sa začal prepadať strop a aj cez snahu mesta je zatiaľ priestor nefunkčný. Hlavnou nosnou témou bolo teda nájsť riešenie a pozrieť sa aké sú možnosti mesta s priestormi, ktoré by vyhovovali našej výchove. Pán primátor
mal pár skvelých nápadov na priestory v meste, ktoré zatiaľ nebudeme konkretizovať.

Pánovi Belickému sa páči ako pracujeme s mládežou v našom meste. Taktiež spomínal jeho predchádzajúce skúsenosti, ktoré zasvätil práci pre mládež v oblasti drogovej prevencie a zmysluplného plnenia mimoškolského času. Vidí veľký potenciál v našej práci s deťmi a teší ho naše nadšenie a odhodlanie vytvárať zázemie pre mimoškolské aktivity. Jeho prísľubom bolo pomôcť a tak prispieť k rozvoju skautingu v Šali.

Verím, že naše spoločné stretnutie a predstavenie práce, ktorú ponúkame otvorí dvere k skvelej spolupráci a nájdu sa adekvátne reprezentatívne priestory pre Skautov v Šali.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05.10.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Cassiopeia sú vĺčatá a včielky !

Víkend plný informácii a prednášok je za nami, čaká nás ale ďalšie pokračovanie

Cassiopaeia je akreditovaný vzdelávací kurz ponuky SLSK, ktorý sa uskutočnil na vo Dvorníkoch v dňoch 30.9.-2-10.2022. Pre 25 účastníkov ponúkol možnosť naučiť sa ako vytvoriť program pre vĺčatá a včielky, ako viesť družinu vĺčat, zabezpečiť ich správne vzdelávanie pomocou programovej ponuky a metodiky Slovenského Skautingu a ako organizovať a plánovať aktivity. Bol to intenzívne strávený čas, ktorý sa striedal s prednáškami a prestávkami. V piatok a v sobotu sa v plnom nasadaní prednášalo do 22:00 hodiny.

Tím Cassiopei ponúkol veľa zaujímavých tém a workshopov, za čo dostal veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Pre tím to ale týmto nekončí, už teraz sa začína pripravovať na novú víkendovú vzdelávaciu akciu Cassiopeia +. Táto sa uskutoční v novembri v Terchovej.

Z 19. Zboru sa vzdelávacieho kurzu zúčastnil Sushi (Martin Kollár), Zajac (Štefan Bondor) a nový člen nášho zboru Halgi (Radovan Halgaš), ktorý sa chce zapojiť do výuky skautov a skautiek v 19. Zbore a medzi hlavných prednášajúcich patril Em (Erik Elek).

Za celý tím Cassiopei srdečne ďakujem našim sponzorom za ich dary.

Ďakujeme! Pekárni Močenok a majiteľom pánovi Murgašovi a pánovi Duchovičovi za chutné pečivo na celú víkendovú akciu, ktorú ponúkli ako dar skautom a skautkám.

Ďakujeme! Bratovi K (Róbertovi Ťapušíkovi), ktorý nám nezištne požičal svoju faru vo Dvorníkoch pre účastníkov ako aj realizačný tím a taktiež všemožne pomáhal nielen v kuchyni Martine Elekovej (Mäta).

A taktiež ďakujeme aj tímu Cassiopei, že si našli čas ako dobrovoľníci a ponúkli skvelé školenie a zažili krásny víkend so skautmi z celého Slovenska. (Tím Cassiopaeia tvorí : Jana Kerekešová , Jana Dubná, Terka Ksinantova, Erik Elek, Silvia  Bitušiaková, Alexander Šedivý)  a tešia sa na Cassiopaea +.

ZDAR!
 
Pár fotiek zo školenia nájdete v galérii.
 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 03.10.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Pedagógovia pre rozvoj skautingu sa stretli v Šali
V sobotu 27.8. 22 sa stretol pracovný tím pre rozvoj predškolského skautingu v Šali
 
Rozvoj programu pre rôzne vekové kategórie skautov majú na starosti pracovné tímy patriace pod vzdelávanie v Slovenskom skautingu.
 
V sobotu 27.8. sa stretol pracovný tím pre rozvoj vzdelávania predškolskej mládeže v Šali. Do tohoto tímu patrí zo Šale sestra Jane -Janka GREGUŠOVÁ (pedagóg v materskej škole ) a EM- Erik ELEK (pedagóg z praxe) .
 
Úlohou tohoto tímu pod vedením Silvie Sopkovej (špeciálna pedagogička) je vytvorenie programového modulu a vzdelávacích aktivít pre deti vo veku 3-6 rokov, ktorí majú v Slovenskom Skautingu dôležité postavenie. Tím si stanovil úlohy a dohodol sa na dopracovaní manuálov a podkladov, ktoré poslúžia pre potreby práce s deťmi od septembra 2022. Zatiaľ ale len v elektronickej podobe.
 
Dúfame, že koncom septembra 2022 Vám budeme môcť ponúknuť aktivity a podklady pre vzdelávanie a zábavu pre Vašich drobcov v oddieloch pomocou pripravovaných štartovacích balíkov spolu so šatkou tričkom pre pred-školákov reprezentujúcim rovnošatu.
 
Dúfam, že snaha predškolského tímu poteší oddiely a dokážu dosiahnuť naplánované kroky.
 
Držíme im palce.
 
ZDAR!
 

príspevok od Martina ELEKOVÁ – Mäta, dňa 28.08.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Stretnutie vedenia vodných skautov v Ružomberku !
V dňoch 19.-21.8 22 sa uskutočnilo stretnutie Námornej Akadémie Vodných Skautov (NAVS)
 
Stretnutie vodcov Slovenských vodných skautov sa uskutočnilo v Skautskej miestnosti v Ružomberku. NAVS, ako sa nazývajú, zhrnuli predchádzajúce pracovné obdobie, podľa ktorého zhodnotili smerovanie vodného skautingu na Slovensku. Prácu jednotlivých tímov a jednotlivcov.  Z nášho 19. Obojživelného zboru sa stretnutia zúčastnil brat EM, ktorý sa snaží o rozvoj vodného skautingu v Šali.
 
Taktiež sa začalo plánovanie akcií a podujatí pre rok 2023. Môžeme Vám prezradiť, že Vás čaká veľa zaujímavých podujatí.
 
Plánuje sa veľké vzdelávacie podujatie TRITON. Je to kapitánska lesná škola spoločne s dôstojníckou a kormidelníckou, ktoré bolo naposledy v roku 2019. Tieto vzdelávacie moduly pripravujú budúcich radcov, lídrov a vodcov skautov ku vzdelávaniu detí v našom krásnom hnutí.
 
Zástupcovia NAVS pod vedením Kocúra pre Vás začalo pripravovať medzinárodné vodácke Jamboree (festival skautov) s názvom AQUA, ktoré sa uskutoční v strede leta 2023.
 
Okrem toho sa môžeme tešiť na splavy ako Bodíky a iné skautské podujatia, ktorých bude v roku 2023 požehnane.
 
Už teraz sa tešíme na rok 2023, ktorý bude určite plný zážitkov ale aj tvrdej práce.
 

príspevok od Martina ELEKOVÁ – Mäta, dňa 24.08.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

ĎAKUJEME !

Hlasovanie o grant TESCO sa skončilo a my sme sa umiestnili na skvelom druhom mieste .

Túto radostnú správu sme dostali od organizátora grantovej súťaže. Získali sme tak finančnú hotovosť 600€, ktorú použijeme na zakúpenie náradia a výstroje k účelom vodného skautingu.

ĎAKUJEME TESCO a občanom Šale a okolitých obcí, že podporili náš projekt!

Gratulujeme taktiež víťazovi a už teraz sa tešíme na včelie záhony, ktoré vybudujú v areáli základnej školy Jozefa Cígera Hronského v Šali.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 15.08.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

HLASOVANIE V PLNOM PRÚDE !

Hlasovanie o grand TESCO je plnom prúde.

Po prvom týždni sme na II. mieste.

        Ak viete podporte Náš projekt k rozvoju našej lodenice pre skautské deti.

ĎAKUJEME!

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.07.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

BOLI SME NA SKAUTSKOM TÁBORE PRI MOJTÍNE.

Letný tábor skautov a vĺčat je za nami.

V dňoch 17.-23.7.2022 sa uskutočnil tábor pre skautov a vĺčatá v malebnom prostredí pri obci Mojtín. Pôvodne mal byť pri obci Lúka ale pre bezdôvodnú šikanu niektorých občanov obce sa musel tábor presunúť k obci Mojtín. Zabezpečili to šikovní vodcovia a rodičia zo Serede za podpory starostu obce Lúka.  

Spoločne s bratmi a sestrami zo Serede sme tak strávili prekrásny spoločný čas v lone prírody a užili sme si program na tému Kráľovstvo lesných strážcov. Naučili sme sa počúvať les a pracovať s náradím ako aj prekonávať sa v náročných situáciách.

Mnohí zo skautov sa prekonávali vo výzvach a bobríkoch. Prekonávali sa tak v studenej vode do 10°C každé ráno na 7 sekúnd. Zotrvali na jednom mieste 12 hodín alebo sa vzdali jedla na 6 respektíve 12 hodín. Otestovali si trpezlivosť a pomoc druhým, 12 hodinové mlčanie či státie alebo dokonca celodenné rýmovanie. To všetko ale absolvovali pod dohľadom lekára, radcov a vodcov.

Gratulujeme taktiež naším skautom a skautkám zo Šale, že sa stali právoplatnými členmi veľkej skautskej rodiny a zložili si svoj skautský sľub.  

Tento týždeň nám ubehol veľmi rýchlo. Všetci boli nadšení a už teraz sa tešia na budúci rok v tábore. Mnohí si priniesli nové prezývky, s ktorými sa stotožnili. Máme tak v družinách brata Guláša, Bejzika alebo Lopatusa, sestru Hobbita či Marlenku.

Ak sa chcete pozrieť aké krásne zážitky sme mali, ponúkame na nahliadnutie pár fotiek v galérii.

Na záver chcem poďakovať bratom a sestrám z 82. Zboru Polaris zo Serede za prijatie na ich tábore a vytvorenie skvelého programu a skvelého jedla.  

Osobitne sestre Strunke , Aurore, Pikaču, Jazvecovi, Ďatlovi, Jurajovi, Tomášovi ale aj ďalším, ktorí prispeli k skvelej atmosfére.

Zo Šale chcem poďakovať Lučovi a Mäte, že pomohli v tábore s programom a prácou so skautami. Mirke Pálovej za pomoc v kuchyni a zdravotnú starostlivosť.

Ideme si ešte užiť letné prázdniny a tešíme sa na september, kedy opäť začneme nový skautský rok.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.07.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Boli sme stavať náš skautský tábor pri obci LÚKA!

Už je to tu, skautský tábor sme pomohli postaviť pri obci LÚKA.

 

4.7.2022 sme sa zúčastnili stavania tábora skautov pri obci Lúka, kde spolu strávime spoločne krásny týždeň so skautami a vĺčatami 19. Zboru Obojživelníkov Šala a 82. Zboru Polaris Sereď.

Skautský tábor je vyvrcholením skautského roka a zážitkom pre deti ako aj dospelých. Náš termín je od 17.- 23.7.2022. Tento rok deťom prinesieme týždňový program podľa rozprávky Kráľovstvo lesných strážcov. 

Veríme, že sa nám tábor podarí podľa plánu a počasie nám bude priať.

Predovšetkým, že prinesie mnoho krásnych zážitkov našim skautom.

Skautingu ZDAR!

 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05.07.2022

 

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Gandalf a Barbi úspešne zvládli radcovský kurz !

V Šali máme o dvoch radcov viacej

 

           Tešíme sa spoločne s Barbi (Barbora Martinčeková) a Gandalfom (David Meleg ), že ukončili úspešne svoje snaženie skúškami a získali tak hodnosť radcu.
 
Po náročných víkendoch plných prednášok a praxe. Ďalšieho osobného plnenia úloh mimo skautingu, to zvládli. Stali sa historicky prvý radcovia v našom 19. zbore za čo im patrí veľká vďaka. Ich radcovská špecializácia je pre vodný skauting a dúfame, že tak spoločne prispejú k oblasti rozvoja vodného skautingu v Šali.
 
Od septembra 2022, začiatku nového skautského roku sa budú môcť podieľať na tvorbe programu a vedenie družín.
 
Ešte raz im ďakujeme za ich snahu a prajeme veľa zdaru v skautskom živote.
 
Taktiež veľmi pekne ďakujeme bratom a sestrám z Námornej Akadémii Vodných Skautov (NAVS), že nám pripravili radcov k nášmu rozvoju v Šali.
 
Ak vás zaujíma kto sú Slovenský vodný skauti navštívte ich stránku        
 
 
Skautingu zdar!
 

príspevok od Erik ELEK – EM 26.6.2022