Sledujte nás aj na sociálnych sieťach
Pádlovačka v posledný teplý deň?

14.10.2023 Splavovali sme Váh

Krásny slnečný a teplý októbrový deň posádka pádla využila na vodnú turistiku po rieke Váh. Splavovali sme vodný tok smerom k obci Vlčany. Päť posádok si užívalo skvelé počasie a bezvetrie. Obed sme si spravili tradičný skautský a založili sme ohnisko a opiekli sme si pravdepodobne poslednú slaninu a špekáčku pred zimou, ktorá podľa predpovedi počasia prichádza.

Na konci splavu sme sa rozlúčili a symbolicky uzavreli vody pre našu vodácku družinu. Tešíme sa na jarné otvorenie, ktoré sa plánuje v Trenčíne v budúcom roku.

AHOJ!

Pár fotiek nájdete v našej galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 15.10.2023

 

Splav 1510

FOTO zdroj : Erik ELEK

Aj v deň volieb sa pracovalo

30.09.2023 Tím Cassiopeia školilo svojich účastníkov v deň volieb

Vo volebný deň 30.9.2023 sa v Seredskom skautskom zázemí pod záštitou Yogiho uskutočnilo školenie pre radcov, ktorý chcú pracovať s vĺčatami a včieklami. Tím Karkulky, Terky, Tea, Šamota, EM a Sivie vytvorili tradičné celovíkendové školenie pre 25 účastníkov medzi ktorými bola aj naša Hanka Ježová (Slniečko).

Verím, že Slniečko načerpala veľa teoretických skúseností ako pracovať s družinou detí od 6-11 rokov a čoskoro sa pustí to tvorby programu a bude mať svoju malú družinku detí, ktoré bude viesť skautským napredovaním. 

Ďalšia cassiopeia je naplánovaná na september 2024. Ak máš chuť sa vzdelávať a vedieť ako na deti vĺčatá si ďalší kandidát. 

Skautingu Zdar !

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05 .10.2023

 

IMG-20230930-WA0002

FOTO zdroj : Teo Uhnavý

Zahájili sme nový skautský rok

13.09.2023 Znovu sme sa stretli po lete zážitkov

Oddiel skautov a skautiek sa stretol po letných prázdninách a zahájil nový skautský rok. Spoločne sme si dohodli čas stretávania pre rok 2023/2024. U skautov budú fungovať 3 družiny. Dievčatá, chlapci a vodná družina skautov a skautiek.

Tešíme sa na nové zážitky a spoločné chvíle k ceste .

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 17.09.2023

 

Skauti

FOTO zdroj : Erik ELEK

Vodácka abeceda

23.09.2023 Gabo a Guláš v Bratislave na Dunaji

MACO – Martin Cajaci pripravil víkendoví program pre vodákov, ktorý si chcú natrénovať vodné zručnosti pádlovania a jazde ne kajaku a kanoe. Program pripravil v lodenici v Karlovej Vsi so skvelým zázemím a výbavou. Privítanie bolo teplým čajom pretože počasie nebolo ideálne. Po zvítaní sa pustili do teórie kajaku a kanoe.

Gabo a Guláš si kurz užívali a partia bola skvelá. Inštruktor Maco skvele naučil našich zverencov základy, ktoré určite využijú vo svojej vodno-skautskej družine.

AHOJ !

Pár fotiek nájdete v našej galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 25 .09.2023

 

Abeceda

FOTO zdroj : Martin Cajagi

TRITON vyvrcholil spoločným týždňom na vode

02.09.2023 EM a Slniečko absolvovali TRITON

Vodácky výcvik kadetov Námornej Akadémie Vodných Skautov (NAVS) vyvrcholil spoločným týždňom v Seredi. Tento kurz vodných skautov sa nazýva TRITON. Konal sa od 25.8. do 1.9.2023. Na kurze sa  z celého Slovenska stretli vodní skauti v troch kategóriách. Boli prítomní kadeti kormidelníckej školy, dôstojníckej školy a kapitánskej školy. Spoločne zažili program zameraný na prax, aby si upevnili svoje vodácke vedomosti a vedeli rozvíjať svoje domovské prístavy (zbory).

Za Šaľu úspešne absolvovali kurz TRITON budúci kormidelník Slniečko, (Hanka Ježová) a budúci kapitán EM (Erik ELEK). Spoločne nás ešte čaká záverečné preverenie našich zručností na plavárni a záverečné skúšky.

Spoločne  v skvelom zázemí skautov zo Serede sme zažili veľa skvelých zážitkov, splavov na rieke Váh a tréningov na Vodnom diele Kráľová. Prešli sme si vytrvalostným plávaním, ovládaním a záchranou  kanoe pred potopením a prevrátením. Plachtenie plachetníc a ovládanie motorového člnu. Taktiež sme zažili mnoho prednášok zameraných na prvú pomoc, kritickú komunikáciu, stresové situácie, právo a mnoho ďalšieho. Mali sme aj veľa workshopov k výrobe lodí a plachetníc.

Kurz TRITON je skvelým zážitkom a poznaním, za ktorý sme veľmi vďační realizačnému tímu NAVS. 

Tímu NAVS tri krát B.R.A.V.O.!

AHOJ !

Pár fotiek nájdete v našej galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 03.09.2023

 

IMG_20230830_100933030_MFNR(1)

FOTO zdroj : Erik ELEK

Mesto Šaľa podporilo naše športové aktivity

28.08.2023 Mesto podporilo našu činnosť

Tento rok sme sa ako skauti uchádzali o podporu mesta Šaľa. Zamerali sme sa na rozvoj nášho vodáckeho športového napredovania. Našou snahou je podporiť pohybové aktivity skautov a to vodnou turistikou a plachtením. Na naše aktivity nám mesto prispelo sumou 200€.

V mene skautov za podporu ďakujeme.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 28.08.2023

 

Mesto Šaľa

FOTO zdroj :www.sala.sk

Letný tábor skautov 19. Zboru Šaľa

15.07.2023 Šalianski skauti putovali Považím

Vyvrcholením skautského roku je tradične spoločný tábor skautov a skautiek. Tento rok sme absolvovali netradičný pochodový tábor v dátume od 09.07. do 15.7.2023. Náš tábor sa niesol v duchu cesty za prameňom. Hlavne za prameňom poznania a keďže sme Šaľania a máme blízko v vodnému skautingu pravdaže sa chceme naším putovaním dostať aj  k prameňu Váhu.

Naše putovanie je rozdelené na dva roky. V aktuálnom roku sme zažili mnoho skvelých zážitkov a skončili našu púť meste v Považská Bystrica. 

Počas týždňa sme zažili múzeum Holokaustu v Seredi, Západoslovenské Múzeum v Trnave, Balneologické múzeum v Piešťanoch, Trenčiansky hrad a lanový park Tarzánia. Skvelé kempovanie a kúpanie na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom ako aj skvelé kempovanie a turistiku v Manínskej tiesňave. Naše putovanie sme zavŕšili skautským sľubom a privítali sme medzi skautami nových bratov a sestry.

Budúci rok nás čaká pokračovanie z mesta Považská Bystrica. Už teraz sa tešíme na náš tábor leto 2024.

Pár fotiek z putovania nájdete v našej galérii.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 21.07.2023

 

 

 

hdr

FOTO zdroj :Erik ELEK

Riadna párty !

22.06.2023 Na pláži zasahovali hasiči

Veľmi pekné ukončenie školského skautského roku nám vybavil Zajac. Na pláž povolal jednotku hasičov Šaľa- Veča, aby pre naše vĺčatá skautov vytvorili penu, v ktorej sa mohli vyšantiť do sýtosti.

Ukončenie sa nieslo v duchu odovzdávania zásluh za prácu v družinách a napredovania detí. Spoločne sme potom tradične s rodičmi zapálili oheň a spoločne sme si opiekli obľúbené jedlo skautov.

 

Tešíme sa na spoločný letný tábor !

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 29.06.2023

 

 

IMG_20230615_171927198_MFNR

FOTO zdroj :Erik ELEK

Zapojili sme sa do letnej zbierky potravín TESCO

16.06.2023 Šalianski skauti zbierali potraviny v TESCO pre núdznych ľudí 

Sme radi, že spoločnosť Tesco a Slovenská katolícka charita dospeli k rozhodnutiu a vytvorili ďalšiu možnosť pomoci núdznym ľuďom v regiónoch Slovenska. Vytvorili spoločne Letnú zbierku potravín.

Tá sa konala v dňoch 16. a 17.6.2023 v 56 prevádzkach Tesco na Slovensku.  Mottom, ktorým sa táto zbierka niesla, je „V rodine sa vždy delíme“ a pomoc, ktorú sme získali sa posunula zraniteľným skupinám našej spoločnosti.

Kam smerujú darované potraviny?
Všetky darované potraviny a produkty osobnej hygieny odovzdá Tesco zapojeným charitatívnym organizáciám: Potravinovej banke Slovenska a Slovenskej katolíckej charite. Vaše dary sa tak dostanú k tým, ktorí ich najviac potrebujú, a to osamelým seniorom, rodičom samoživiteľom, ľuďom bez domova a ďalším, ktorí potrebujú pomôcť.

Piatok sa Skautom zo Šale podarilo vyzbierať 204 kg potravín za sumu 603€.

 

Všetkým skautom, ktorí sa zúčastnili zbierky ďakujeme za ich nezištnú službu komunite!

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 21.06.2023

 

 

IMG_20230616

FOTO zdroj :Erik ELEK

Boli sme opäť na Bodíkoch

20 -21. Mája sa uskutočnilo podujatie na ktorom nechýbali zástupcovia posádky pádla.  Vodácke orientačné preteky sú od roku 1963 každoročne usporadúvané v nádherných a romantických ramenách Dunaja, ktoré vďaka vodnému dielu Gabčíkovo znova ožili a stávajú sa miestom športového vyžitia a romantických stretnutí. Tieto preteky dokazujú, že je možné úspešne spojiť orientačné prvky s vodáckou zdatnosťou.
Sú určené vodákom a turistom z radov mládeže aj dospelých pri rovnosti podmienok súťaže. Aj tento rok sa skauti zo Šale zúčastnili tejto skvelej akcie.

Z posádky pádla Šaľa sa na treťom mieste umiestnila Slniečko. Hanka Ježová. 

K úspechu jej gratulujeme a tešíme sa z jej napredovania.

Zopár fotiek nájdete v našej galérii.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 21.05.2023

FOTO zdroj : Erik ELEK

Príchod novej vizuálnej identity v Slovenskom skautingu

Nová vizuálna identita bola vytvorená marketingovou agentúrou Kreativ gang s cieľom osviežiť a modernizovať vizuály, ktoré sú spojené so skautingom. Slávnostné predstavenie novej vizuálnej identity spojené s diskusiou moderovanou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou prebehla 11. mája o 17:30 v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave.

Nová vizuálna identita pôsobí moderne, sviežo a dynamicky. Je oveľa vhodnejšia do modernej digitálnej komunikácie. Nové logo zobrazuje zjednodušenú podobu skautskej ľalie v modro-žltom prevedení vychádzajúcom zo súčasných farieb skautského znaku Slovenského skautingu. Tieto farby zároveň podčiarkujú veselosť a chuť do života členov Slovenského skautingu spolu so stálosťou a dôveryhodnosťou skautského hnutia s vyše stodesaťročnou tradíciou. Hoci už skauting existuje takú dlhú dobu na území Slovenska, skauti a skautky chcú v každej dobe kráčať s dobou.

Idemtita by sa mala zmeniť do rovnakej podoby pre všetky zbory na Slovensku, aby tak bolo hnutie jednotné a ľahko identifikované verejnosťou.

Veríme, že sa Vám nová identita bude páčiť a spoločne sa posunieme na novú úroveň.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 13.05.2023

Skautingu ZDAR!

FOTO zdroj : skauting.sk

Dril s veľkým D

Triton v druhej časti s názvom dril

V Žiline sa stretli účastníci a inštruktori druhého vzdelávacieho víkendu vodných skautov.

V dátume od 28.4. -1.5.2023 sa stretli budúci kapitáni a dôstojníci. Táto druhá časť bola s názvom dril a naozaj to bol dril. V priebehu víkendu sme zažili okrem mnohých školení a prezentácii aj výcvik na divokej vode športového kanála kanoistov a kajakárov. Tu sme trénovali správanie, sebazáchranu a záchranu. Taktiež sme absolvovali výcvik na kanoe splav okolo Strečna do Žiliny.

Celý víkend bol jeden veľký zážitok pre budúcich kapitánov ako EM a dôstojníkov. Spoločne sa mali možnosť spoznať.

Spoločne sa opäť stretnú v letnej časti za účasti kormidelníkov, s ktorými strávia 10 dní.

príspevok od Martina Eleková – Mäta, dňa 05.05.2023

AHOJ !

FOTO zdroj : Tím Triton

Otváranie vôd Hronu!

V Banskej Bystrici sa stretli skauti z Trenčína, Bratislavy, Serede, Šali, Senice a domáceho prístavu, aby spoločne otvorili vody a splavili úsek Banská Bystrica – Zvolen.

Skautskí vodáci zo Slovenska sa stretli v Banskej Bystrici cez víkend 21.4. -23.4.2023

Túto krásnu víkendovú akciu naplánoval brat Šerpo,  Miroslav Škorupa, a spoločne s podporným tímom z Bystrice pripravil pekný program plný zážitkov. Program začínal v piatok večer, kedy sa zišli posádky v klubovni skautov na Sásovej. V sobotu hneď skoro ráno začali svoj program pri rieke Hron. Na odomknutí vody sa zišlo viac ako 130 skautov. Otvorenie vôd prebehlo ako divadelné predstavenie skautov z Banskej Bystrice. Následne sme sa nalodili a v dvoch skupinách, nafukovacie lode a plastové lode, sme sa vybrali do Zvolena po rieke Hron. Čakala nás jedna zástavka na obed a po piatich hodinách sme dorazili do mesta Zvolen. Po ceste v rámci programovej hry sme pozbierali odpad z povodia rieky. Večerná dobrá nálada a guláš potešili našich skautov ako aj vodcov. Nedeľňajšia mestská hra zorganizovaná Šerpom a jeho tímom hľadania pokladu v meste Banská Bystrica bola krásnym ukončením víkendovej akcie.

Už teraz sa tešíme na budúcoročnú akciu a šepká sa, že by mohla byť v zázemí skautov Trenčína.

Ďakujeme Všetkým za skvele strávený spoločný splav.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 26.04.2023

Pár fotiek v našej galérii.

AHOJ !

FOTO zdroj : Lacetka Barbakan

Posádka pádla zachraňovala!