Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Vďaka skvelým ľuďom sme vyzbierali 308 kg potravín

26.11.2022 Šalianski skauti zbierali potraviny v TESCO pre núdznych ľudí. 

            Sobota bola pre deti skautov výzvou na ich ceste naučenia sa práce pre komunitu. Ich úloha nebola ľahká. Oslovovanie ľudí  a požiadanie o podporu charitatívnej zbierky pre núdznych by nebola príjemná vec ani pre dospelého. Tejto úlohy sa zhostili skvele, oslovovali ľudí a získavali skúsenosti z asertivity ale aj príjemnej komunikácie a prezentovania. Vďaka nim sme vyzbierali 308 kg potravín, ktoré umiestnime núdznym ľuďom v našom regióne. Časť potravín sme zaniesli na šaľskú faru, kde sa pokúsime pomôcť občanom Šale cez farníkov. Tejto úlohy sa zhostil pán dekan Nagy Péter. Skúsi tak zasiať semienko vznikajúcej farskej charity spoločne s pani Líviou Pápayovou.

             Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa sťažila životná situácia alebo máte pocit, že vo Vašom okolí je núdzny človek, ktorý potrebuje pomôcť, môžete sa obrátiť aj priamo na nás skautov a pokúsime sa pomôcť skrze naše kontakty na charity a občianske združenia.

Netreba sa hanbiť! Treba mať otvorené oči a snažiť sa pomôcť. Zdražovanie a zhoršovanie životnej situácie spôsobuje, že aj pracujúci ľudia ako aj dôchodci sa stávajú núdznymi bez svojho pričinenia.

Náš kontakt pre pomoc núdznym:    

Erik ELEK -mobil :  0907 782 007 

Martin KOLLÁR– mobil:  0905 633 300

Všetkým skautom, ktorí sa zúčastnili zbierky ďakujeme za ich nezištnú službu komunite!

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 27.11.2022

 

Zbierka 2022_4
Zbierka 2022_2
Zbierka 2022_6

FOTO zdroj :Erik ELEK

TESCO zbierka potravín je pred dverami

Od 24.11.-27.11.2022 sa uskutoční zbierka potravín TESCO pre núdznych ľudí v Šali a okrese.  

            Zase nám prešiel rok a o chvíľu je tu pred nami ďalší ročník zbierky TESCO, ktorá má za úlohu pomôcť ľuďom v núdzi. Spoločne s Trnavskou arcidiecéznou charitou sa zapájame do ďalšieho ročníka.

Čoraz viac musíme vnímať nesmierne zdražovanie, ktoré sa na nás valí už dávnejšie. Medzi nami sú bežní ľudia, ktorí začínajú pociťovať, že sa im vzďaľujú základné potraviny, a to nie ich vinou. Po celoživotnej práci vďaka malým dôchodkom a náramnému zvyšovaniu cien sa dostávajú do kategórie núdznych.

Sme tu, aby sme im malým pričinením pomohli. Sme tu pre komunitu ako dobrovoľníci a pomôžeme vyzbierať trvanlivé potraviny,  ktoré pomôžu. Skauti zo Šale budú zbierať v sobotu  26.11.2022.

Príďte pomôcť aj vy a prispejte do zbierky potravín konzervou alebo drogériou, ktorú potrebujú tí, čo si ju z nejakého dôvodu nemôžu kúpiť sami.

Práve teraz začína byť ešte dôležitejšie, aby sme mysleli nie na tých, čo nastavujú ruku ale na tých, čo doma ticho trpia a ešte o nich nevieme.

Šalianski skauti podporujú vznik novej farskej charity v Šali, kde sa použije časť vyzbieraných potravín. Týmto sa započne pomoc farníkov v Šali za podpory pána dekana Pétera Nagya.

Tešíme sa na Vás, že pomôžete Vaším darom!

Ďakujeme!

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 20.11.2022

 

 

Tesco zbierka 2022
Viac informácií o zbierke sa dozvieš kliknutím na obrázok.

FOTO zdroj :Erik ELEK

Svätomartinský lampiónový pochod

Piatok 11.11.2022 sme sa zúčastnili krásnej večernej akcie na počesť svätého Martina.

          Šalianski skauti sa zúčastnili tradičného pochodu organizovaného farníkmi a Šalianskym eRkom a to na svätého Martina. Svätomartinský lampiónový pochod, ktorý začal sv. omšou a piesňami v kostole a pokračoval pochodom so zapálenými lampiónmi mestom za hojnej účasti detí, sa nakoniec končil spoločnou debatou a občerstvením na nádvorí fary.

Ako podotkol pán dekan Péter Nagy vo svojom príhovore, je potrebné šíriť svetlo ako to robil Ježiš a priniesť ľuďom duchovný odkaz aj skrze naše deti, ktoré nesú svetlo. Pretože sa čoraz viac v našej spoločnosti stráca duchovný život. 

Ďakujeme, za krásne strávený čas v spoločnosti skvelých ľudí.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 13.11.2022

FOTO zdroj :Erik ELEK

Lietali sme za dobrodružstvami po planétach

Víkend od 4.-6.11.2022 sme strávili lietaním po planétach plných zážitkov. Tím Cassiopeia si pripravil špeciálny zážitkový kurz pre skautov a skautky s názvom Vesmírny špeciál.

Cieľom zážitkového kurzu bolo motivovať vodcov družín a prakticky ich pomocou zážitku naučiť ako pristupovať k odborkám a k tvorbe programu pre vĺčatá a včielky. Cez víkend sa nám podarilo absolvovať výcvik kozmonautov a odletieť na mnohé zaujímavé planéty, ktoré reprezentovali napredovanie vĺčat podľa ich patrónov. Program bol ako vždy vyčerpávajúci a účastníci ako aj organizačný tím sa náramne zabával nielen pri tvorivých aktivitách ako stavba skafandra či rakety ale aj pri pohybe a koordinačných hrách.

Aj keď bol víkend daždivý a viac krát sme zmokli, nevzalo nám to skvelú náladu. Skvelú prednášku nám prišiel spraviť skaut Teoretik (Martin Benko) riaditeľ SHMÚ a vysvetlil nám zaujímavé súvislosti v počasí a pripravil vodcov vĺčat na rôzne situácie, ktoré ich môžu stretnúť pri plánovaní akcii v exteriéri.

Bolo to veľmi rýchle a cez víkend účastníci zvládli mnohé workshopy, čím získali zručnosti a zaslúžia si odborku kozmonaut.

Tímu Cassiopei sa podarilo získať skvelú spätnú väzbu a už teraz sa tešia na budúcu zážitkovú špeciálku na zaujímavú tému, na ktorú ťa samozrejme pozývajú už vopred. Ak si vodca a pracuješ s vĺčatami a včielkami sleduj naše ponuky na aktuálne kurzy. Najbližšie ťa čaká Cassiopeia zameraná na táborový program a Tím Vĺča + pripravuje 4-dňový kurz ako pracovať s programovou ponukou SLSK. To všetko môžeš čakať na Jar 2023.

Tím Cassiopeia ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k úžasnému víkendu a hlavne účastníkom, ktorí prišli a spravili skvelú atmosféru.

Zopár fotiek z akcie pripojíme do našej galérie.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 07.11.2022

 

FOTO zdroj : Teo

Plánovali sme niečo špeciálne

Stretli sme sa v Bratislave, aby sme pre Vás naplánovali CASSIOPEIA Vesmírny špeciál 2022

Tím Cassiopei sa zišiel v priestoroch klubovne 11. Zboru Biele delfíny v Bratislave, aby spoločne naplánoval špeciálne školenie zamerané na výchovu vĺčat a včielok hravou formou.

Náplňou kurzu bude zážitkový program, motivačné finty a iné užitočné informácie. Tieto informácie sa zídu pri vedení vĺčat a včielok počas celého skautského roka. Tento rok si tím pripravil pre účastníkov Vesmírny špeciál. Tešíme sa na jeho realizovanie a zároveň Ťa pozývame, aby si dobrodružstvo zažil aj ty.

Miesto školenia je : Komunitné centrum Terchová

Termín: 4.11. – 6.11. 2022  , v piatok 4.11.2022 zahájenie o 20:00 a koniec v nedeľu 6.11. do 12:00.

Prihlásiť sa môžeš cez link: Cassiopeia špeciál TU

Cena: 20 €

Veríme, že dokážeme priniesť účastníkom veľa zážitkov a informácii, ktoré využijú vo svojom skautskom napredovaní.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 17.10.2022

 

 

 

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Maľovanie brány

 

Dnes sme strávili sobotné doobedie službou komunite

Naši skauti 19. zboru z družín Chobotničiek a Vlkov sa zúčastnili dobrovoľníckej práce a tým pomohli dvom starším dámam s namaľovaním ich brány. Dobrovoľnej práce sa zúčastnili Slniečko, Basic, Gandalf, Baba, Lula, Mäta, Marlenka, Evelino, Levi, Niko, Jola, Juni, Obuvák, Sushi a Em.

Prácu sme započali v ranných hodinách a aj počasie nám prialo. Bol krásny slnečný a teplý deň. Všetci si to užívali aj za prísneho vedenia Em. So svojou prácou boli spokojní skauti ako aj majitelia brány. Sme radi, že sme sa mohli zapojiť do služby a pomôcť. Tešíme sa na ďalšiu príležitosť, kedy budeme môcť pomôcť komunite a prispieť tak nášmu skautskému rozvoju.

Pár fotiek z brigády nájdete v galérii.

 

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 11.10.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Stretnutie s pánom primátorom

Skautingu sa v Šali darí!

Vodca 19. Zboru Erik ELEK sa stretol s pánom primátorom Jozefom BELICKÝM

Prvý krát od založenia skautského zboru v Šali sme sa stretli s pánom primátorom Jozefom Belickým. Stretnutie sa uskutočnilo 4.októbra na pôde mestského úradu so srdečným privítaním.

S pánom primátorom sme sa mali možnosť porozprávať o doterajších úspechoch 19. Zboru v Šali a jeho členskej základni. Prezentovali sme naše doterajšie výsledky a nové myšlienky, ktoré chceme ponúknuť mestu a hlavne deťom – budúcim skautom. Od svojho založenia v roku 2019 má Šaliansky Zbor 65 členov a skvelé úspechy vo vzdelávaní našich zverencov.

Stretnutie sa uskutočnilo na základe otvorenia nového skautského roka 2022/2023 a potreby zlepšenia zázemia pre členov hnutia skautov v Šali.

Aktuálny problém, ktorý máme je s našou klubovňou na ulici Družstevná, v ktorej sa začal prepadať strop a aj cez snahu mesta je zatiaľ priestor nefunkčný. Hlavnou nosnou témou bolo teda nájsť riešenie a pozrieť sa aké sú možnosti mesta s priestormi, ktoré by vyhovovali našej výchove. Pán primátor
mal pár skvelých nápadov na priestory v meste, ktoré zatiaľ nebudeme konkretizovať.

Pánovi Belickému sa páči ako pracujeme s mládežou v našom meste. Taktiež spomínal jeho predchádzajúce skúsenosti, ktoré zasvätil práci pre mládež v oblasti drogovej prevencie a zmysluplného plnenia mimoškolského času. Vidí veľký potenciál v našej práci s deťmi a teší ho naše nadšenie a odhodlanie vytvárať zázemie pre mimoškolské aktivity. Jeho prísľubom bolo pomôcť a tak prispieť k rozvoju skautingu v Šali.

Verím, že naše spoločné stretnutie a predstavenie práce, ktorú ponúkame otvorí dvere k skvelej spolupráci a nájdu sa adekvátne reprezentatívne priestory pre Skautov v Šali.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05.10.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Cassiopeia sú vĺčatá a včielky !

Víkend plný informácii a prednášok je za nami, čaká nás ale ďalšie pokračovanie

Cassiopaeia je akreditovaný vzdelávací kurz ponuky SLSK, ktorý sa uskutočnil na vo Dvorníkoch v dňoch 30.9.-2-10.2022. Pre 25 účastníkov ponúkol možnosť naučiť sa ako vytvoriť program pre vĺčatá a včielky, ako viesť družinu vĺčat, zabezpečiť ich správne vzdelávanie pomocou programovej ponuky a metodiky Slovenského Skautingu a ako organizovať a plánovať aktivity. Bol to intenzívne strávený čas, ktorý sa striedal s prednáškami a prestávkami. V piatok a v sobotu sa v plnom nasadaní prednášalo do 22:00 hodiny.

Tím Cassiopei ponúkol veľa zaujímavých tém a workshopov, za čo dostal veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Pre tím to ale týmto nekončí, už teraz sa začína pripravovať na novú víkendovú vzdelávaciu akciu Cassiopeia +. Táto sa uskutoční v novembri v Terchovej.

Z 19. Zboru sa vzdelávacieho kurzu zúčastnil Sushi (Martin Kollár), Zajac (Štefan Bondor) a nový člen nášho zboru Halgi (Radovan Halgaš), ktorý sa chce zapojiť do výuky skautov a skautiek v 19. Zbore a medzi hlavných prednášajúcich patril Em (Erik Elek).

Za celý tím Cassiopei srdečne ďakujem našim sponzorom za ich dary.

Ďakujeme! Pekárni Močenok a majiteľom pánovi Murgašovi a pánovi Duchovičovi za chutné pečivo na celú víkendovú akciu, ktorú ponúkli ako dar skautom a skautkám.

Ďakujeme! Bratovi K (Róbertovi Ťapušíkovi), ktorý nám nezištne požičal svoju faru vo Dvorníkoch pre účastníkov ako aj realizačný tím a taktiež všemožne pomáhal nielen v kuchyni Martine Elekovej (Mäta).

A taktiež ďakujeme aj tímu Cassiopei, že si našli čas ako dobrovoľníci a ponúkli skvelé školenie a zažili krásny víkend so skautmi z celého Slovenska. (Tím Cassiopaeia tvorí : Jana Kerekešová , Jana Dubná, Terka Ksinantova, Erik Elek, Silvia  Bitušiaková, Alexander Šedivý)  a tešia sa na Cassiopaea +.

ZDAR!
 
Pár fotiek zo školenia nájdete v galérii.
 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 03.10.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Pedagógovia pre rozvoj skautingu sa stretli v Šali
V sobotu 27.8. 22 sa stretol pracovný tím pre rozvoj predškolského skautingu v Šali
 
Rozvoj programu pre rôzne vekové kategórie skautov majú na starosti pracovné tímy patriace pod vzdelávanie v Slovenskom skautingu.
 
V sobotu 27.8. sa stretol pracovný tím pre rozvoj vzdelávania predškolskej mládeže v Šali. Do tohoto tímu patrí zo Šale sestra Jane -Janka GREGUŠOVÁ (pedagóg v materskej škole ) a EM- Erik ELEK (pedagóg z praxe) .
 
Úlohou tohoto tímu pod vedením Silvie Sopkovej (špeciálna pedagogička) je vytvorenie programového modulu a vzdelávacích aktivít pre deti vo veku 3-6 rokov, ktorí majú v Slovenskom Skautingu dôležité postavenie. Tím si stanovil úlohy a dohodol sa na dopracovaní manuálov a podkladov, ktoré poslúžia pre potreby práce s deťmi od septembra 2022. Zatiaľ ale len v elektronickej podobe.
 
Dúfame, že koncom septembra 2022 Vám budeme môcť ponúknuť aktivity a podklady pre vzdelávanie a zábavu pre Vašich drobcov v oddieloch pomocou pripravovaných štartovacích balíkov spolu so šatkou tričkom pre pred-školákov reprezentujúcim rovnošatu.
 
Dúfam, že snaha predškolského tímu poteší oddiely a dokážu dosiahnuť naplánované kroky.
 
Držíme im palce.
 
ZDAR!
 

príspevok od Martina ELEKOVÁ – Mäta, dňa 28.08.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Stretnutie vedenia vodných skautov v Ružomberku !
V dňoch 19.-21.8 22 sa uskutočnilo stretnutie Námornej Akadémie Vodných Skautov (NAVS)
 
Stretnutie vodcov Slovenských vodných skautov sa uskutočnilo v Skautskej miestnosti v Ružomberku. NAVS, ako sa nazývajú, zhrnuli predchádzajúce pracovné obdobie, podľa ktorého zhodnotili smerovanie vodného skautingu na Slovensku. Prácu jednotlivých tímov a jednotlivcov.  Z nášho 19. Obojživelného zboru sa stretnutia zúčastnil brat EM, ktorý sa snaží o rozvoj vodného skautingu v Šali.
 
Taktiež sa začalo plánovanie akcií a podujatí pre rok 2023. Môžeme Vám prezradiť, že Vás čaká veľa zaujímavých podujatí.
 
Plánuje sa veľké vzdelávacie podujatie TRITON. Je to kapitánska lesná škola spoločne s dôstojníckou a kormidelníckou, ktoré bolo naposledy v roku 2019. Tieto vzdelávacie moduly pripravujú budúcich radcov, lídrov a vodcov skautov ku vzdelávaniu detí v našom krásnom hnutí.
 
Zástupcovia NAVS pod vedením Kocúra pre Vás začalo pripravovať medzinárodné vodácke Jamboree (festival skautov) s názvom AQUA, ktoré sa uskutoční v strede leta 2023.
 
Okrem toho sa môžeme tešiť na splavy ako Bodíky a iné skautské podujatia, ktorých bude v roku 2023 požehnane.
 
Už teraz sa tešíme na rok 2023, ktorý bude určite plný zážitkov ale aj tvrdej práce.
 

príspevok od Martina ELEKOVÁ – Mäta, dňa 24.08.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

ĎAKUJEME !

Hlasovanie o grant TESCO sa skončilo a my sme sa umiestnili na skvelom druhom mieste .

Túto radostnú správu sme dostali od organizátora grantovej súťaže. Získali sme tak finančnú hotovosť 600€, ktorú použijeme na zakúpenie náradia a výstroje k účelom vodného skautingu.

ĎAKUJEME TESCO a občanom Šale a okolitých obcí, že podporili náš projekt!

Gratulujeme taktiež víťazovi a už teraz sa tešíme na včelie záhony, ktoré vybudujú v areáli základnej školy Jozefa Cígera Hronského v Šali.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 15.08.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

HLASOVANIE V PLNOM PRÚDE !

Hlasovanie o grand TESCO je plnom prúde.

Po prvom týždni sme na II. mieste.

        Ak viete podporte Náš projekt k rozvoju našej lodenice pre skautské deti.

ĎAKUJEME!

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.07.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

BOLI SME NA SKAUTSKOM TÁBORE PRI MOJTÍNE.

Letný tábor skautov a vĺčat je za nami.

V dňoch 17.-23.7.2022 sa uskutočnil tábor pre skautov a vĺčatá v malebnom prostredí pri obci Mojtín. Pôvodne mal byť pri obci Lúka ale pre bezdôvodnú šikanu niektorých občanov obce sa musel tábor presunúť k obci Mojtín. Zabezpečili to šikovní vodcovia a rodičia zo Serede za podpory starostu obce Lúka.  

Spoločne s bratmi a sestrami zo Serede sme tak strávili prekrásny spoločný čas v lone prírody a užili sme si program na tému Kráľovstvo lesných strážcov. Naučili sme sa počúvať les a pracovať s náradím ako aj prekonávať sa v náročných situáciách.

Mnohí zo skautov sa prekonávali vo výzvach a bobríkoch. Prekonávali sa tak v studenej vode do 10°C každé ráno na 7 sekúnd. Zotrvali na jednom mieste 12 hodín alebo sa vzdali jedla na 6 respektíve 12 hodín. Otestovali si trpezlivosť a pomoc druhým, 12 hodinové mlčanie či státie alebo dokonca celodenné rýmovanie. To všetko ale absolvovali pod dohľadom lekára, radcov a vodcov.

Gratulujeme taktiež naším skautom a skautkám zo Šale, že sa stali právoplatnými členmi veľkej skautskej rodiny a zložili si svoj skautský sľub.  

Tento týždeň nám ubehol veľmi rýchlo. Všetci boli nadšení a už teraz sa tešia na budúci rok v tábore. Mnohí si priniesli nové prezývky, s ktorými sa stotožnili. Máme tak v družinách brata Guláša, Bejzika alebo Lopatusa, sestru Hobbita či Marlenku.

Ak sa chcete pozrieť aké krásne zážitky sme mali, ponúkame na nahliadnutie pár fotiek v galérii.

Na záver chcem poďakovať bratom a sestrám z 82. Zboru Polaris zo Serede za prijatie na ich tábore a vytvorenie skvelého programu a skvelého jedla.  

Osobitne sestre Strunke , Aurore, Pikaču, Jazvecovi, Ďatlovi, Jurajovi, Tomášovi ale aj ďalším, ktorí prispeli k skvelej atmosfére.

Zo Šale chcem poďakovať Lučovi a Mäte, že pomohli v tábore s programom a prácou so skautami. Mirke Pálovej za pomoc v kuchyni a zdravotnú starostlivosť.

Ideme si ešte užiť letné prázdniny a tešíme sa na september, kedy opäť začneme nový skautský rok.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.07.2022

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Boli sme stavať náš skautský tábor pri obci LÚKA!

Už je to tu, skautský tábor sme pomohli postaviť pri obci LÚKA.

 

4.7.2022 sme sa zúčastnili stavania tábora skautov pri obci Lúka, kde spolu strávime spoločne krásny týždeň so skautami a vĺčatami 19. Zboru Obojživelníkov Šala a 82. Zboru Polaris Sereď.

Skautský tábor je vyvrcholením skautského roka a zážitkom pre deti ako aj dospelých. Náš termín je od 17.- 23.7.2022. Tento rok deťom prinesieme týždňový program podľa rozprávky Kráľovstvo lesných strážcov. 

Veríme, že sa nám tábor podarí podľa plánu a počasie nám bude priať.

Predovšetkým, že prinesie mnoho krásnych zážitkov našim skautom.

Skautingu ZDAR!

 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05.07.2022

 

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Gandalf a Barbi úspešne zvládli radcovský kurz !

V Šali máme o dvoch radcov viacej

 

           Tešíme sa spoločne s Barbi (Barbora Martinčeková) a Gandalfom (David Meleg ), že ukončili úspešne svoje snaženie skúškami a získali tak hodnosť radcu.
 
Po náročných víkendoch plných prednášok a praxe. Ďalšieho osobného plnenia úloh mimo skautingu, to zvládli. Stali sa historicky prvý radcovia v našom 19. zbore za čo im patrí veľká vďaka. Ich radcovská špecializácia je pre vodný skauting a dúfame, že tak spoločne prispejú k oblasti rozvoja vodného skautingu v Šali.
 
Od septembra 2022, začiatku nového skautského roku sa budú môcť podieľať na tvorbe programu a vedenie družín.
 
Ešte raz im ďakujeme za ich snahu a prajeme veľa zdaru v skautskom živote.
 
Taktiež veľmi pekne ďakujeme bratom a sestrám z Námornej Akadémii Vodných Skautov (NAVS), že nám pripravili radcov k nášmu rozvoju v Šali.
 
Ak vás zaujíma kto sú Slovenský vodný skauti navštívte ich stránku        
 
 
Skautingu zdar!
 

príspevok od Erik ELEK – EM 26.6.2022

 

GANDALF
Gandalf

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Koniec skautského školského roka!

Rozlúčili sme sa so skautskou činnosťou tradičnou opekačkou.

 

Máme tu opäť koniec školského roka aj pre skautov. Spoločne sme túto skutočnosť oslávili tradičnou opekačkou s rodičmi.

Zišli sme sa v našom komunitnom areáli a spoločne sme zhodnotili naše aktivity v družinách. Aj keď nemohli prísť všetci, atmosféra bola krásna a dojímavá. Je vidieť, že rastieme a vedieme deti správnym smerom. Veríme, že naša snaha z nich spraví vzorových skautov a  občanov so spoločensky hodnotnými vlastnosťami.

Odovzdávali sme nášivky za napredovanie a vyznamenania za snahu nad rámec povinností za skautskú snahu o rozvoj a propagáciu. 

Gratulujeme Hanke Ježovej a Karolovi Nestarcovi za ich prácu na družinovkách, dokonalú dochádzku a aktivitu a snahu nad rámec ich  povinností. Zaslúžili si tým vyznamenanie 1. stupňa rádu ľalie.

Gratulujeme taktiež bratovi EM za vedenie nášho zboru, snahu o jeho napredovanie, za všetku činnosť potrebnú pre jeho fungovanie, rozvoj vodného skautingu, propagáciu a získavanie prostriedkov z grandov. Jeho snaha je nad rámec všetkých jeho povinností.  Preto táto snaha bola odmenená vyznamenaním 4. stupňa skautskej ľalie.

Taktiež patrí veľká vďaka všetkým družinovým vedúcim, a to Stanke Martinčekovej, Martine Elekovej (Mäta), Janke Gregušovej (Jane), Martinovi Kollárovi (Sushi), Lukášovi Gregušovi (Lučo) a Erikovi Elekovi (EM), že sa dôkladne pripravovali na družinové stretnutia a robili program svojím skautským zverencom. Bez ich obetavej práce by sme nemali také skvelé výsledky.

Teraz nás čaká príprava na tábor, ktorý sa uskutoční pri obci Lúka od 17.-23.7.2022 a na ktorý sa spoločne veľmi tešíme.

Ďakujeme a tešíme sa na nový skautský rok znovu od septembra 2022.

 

príspevok od Martina Eleková – Mäta, dňa 25.06.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Ako sa správať, keď je vaše dieťa cieľom!
Dáša Cingalková a Juraj Lizák bývalí riaditelia Slovenského skautingu a garanti Safe from harm, spravia prednášku v Šali.
 

Šikana, násilie, sexuálne zneužívanie, nerovné vzťahy a ďalšie témy, ktoré nemôžu byť tabu.

Ako sa správať, keď je vaše dieťa cieľom! Ako reagovať ako pozorovateľ.

Stretli ste sa s nevhodným správaním v školách, škôlkach či organizáciách, ktoré pracujú s deťmi?

Ako to rieši skauting?

Aké sú naše možnosti pri riešení týchto situácií?
Prinášame Vám možnosť zúčastniť sa prednášky na tému ochrana pred ublížením dieťaťu.

Prednáška Safe from harm v Šali.  V pondelok 20.6.2022 od 17:00 hod v priestoroch Materského centra. Prejdeme si čo je považované za nevhodné správanie. Ako mu predchádzať. Bude otvorený aj priestor aj na debatu a modelové situácie.

Čo je Safe from Harm? Ide o súbor akcií zabezpečujúcich, že každá osoba zapojená do skautingu sa stáva zodpovednou je zaviazaná chrániť deti a mladých ľudí v hnutí alebo mimo neho, aby sa všetci kedykoľvek a kdekoľvek cítili bezpečne.

Zaujala Vás táto téma a chcete sa zúčastniť?

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 04.06.2022

 

 

FOTO ZDROJ : https://www.scout.org/safe-from-harm-members-portal

1. Posádka pádla sa zúčastnila akcie CYKLOTOUR 2022
Mládežnícky parlament a Mesto Šaľa zorganizovali cyklo-turistiku
 
1. posádka pádla a rodičia sa zúčastnili skvelej akcie na bicykli. Strávili tak spolu pekný nedeľný čas.
 
Po prihlásení a obdržaní štartovacieho čísla sme vyrazili spred mestského úradu v Šali. Za sprievodu mestskej polície a členov mládežníckeho parlamentu, ktorí zabezpečovali bezpečnosť, sme prešli mestom Šaľa a následne sme sa cez cyklotrasu dostali pred DUSLO a.s., kde na nás čakalo občerstvenie vo forme vody, ovocia a koláčov. Úspech mal makovo-slivkový koláč s chilli.
Následne sme pokračovali po poľných cestách do obce Močenok, kde sme sa na námestí spoločne osviežili zmrzlinou, na ktorú nás pozval usporiadateľ.

Na cyklo-turistike sa zúčastnili aj cyklisti, ktorí nám predstavili podujatie Vrchárska koruna Podunajskej nížiny, v ktorej je časť našej trasy zahrnutá.
Z centra Močenku nás potom čakala cesta späť na námestie pri mestskom úrade v Šali.Prešli sme celkom na bicykli 33 km. Užili sme si krásne chvíle so skautmi a ich rodičmi a tešíme sa na ďalší ročník.
 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 29.05.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Postúpili sme do ďalšieho kola

Dostali sme radostnú správu, že náš projekt bol v 11.edícii programu TESCO “Vy rozhodujete, my pomáhame“ zaradený hodnotiacou komisiou medzi tri najlepšie v regióne!

Postupujeme do druhého kola, v ktorom budú o jeho podpore rozhodovať zákazníci TESCO.

A pýtate sa ako? Je to celkom jednoduché.

Každý zákazník, ktorý od 11.júla do 7.augusta 2022, nakúpi v ktoromkoľvek obchode spoločnosti TESCO v našom regióne, dostane po zaplatení jeden hlasovací žetón. Žetón vhodí do hlasovacieho boxu A, B alebo C projektu, ktorý chce podporiť. Projekt s najväčším počtom hlasov od zákazníkov získa podporu vo výške 1300 eur na realizáciu aktivít v priebehu mesiacov september 2022 až február 2023. Projekty umiestnené v hlasovaní zákazníkov na 2. mieste získajú podporu v hodnote 600 eur, projekty umiestnené na 3. mieste 300 eur, iba 1.miesto je viazané projektovo, v prípade získania 2. a 3. miesta môžeme získaný grant použiť v rámci organizácie.

O výsledku hlasovania Vás budeme informovať v druhej polovici mesiaca august 2022.

Držíme si palce!

Ak viete podporte Nás aj Vy nákupom v TESCO a hlasovaním za náš projekt rozšírenia skautskej lodenice.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 28.05.2022

 

 

Klub vodných športov a vodní skauti sa spojili

Členovia klubu vodných športov v Šali sa rozhodli podporiť vodný skauting.

 

Lukáš Greguš, Juraj Paulo, Peter Bartoš a ďalší členovia klubu vodných športov v Šali sa rozhodli podporiť rozvoj vodného športu a vodného skautingu.

Skautom 1.oddielu Pádla umožnili prístup k ich výbave a lodiam, aby tak podporili ich vodácke zručnosti. Taktiež dovolili skautom na prenajatom pozemku klubu zdieľať komunitné miesto, kde sa budú stretávať. Vodní skauti v Šali vítajú toto krásne gesto spolupráce, za čo im ĎAKUJEME. Skauti sa budú snažiť rozširovať lodenicu a zveľaďovať komunitné miesto.

Chcete sa dozvedieť viac o klube vodných športov v Šali? Navštívte ich internetovú stránku www.navodu.eu

 

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 21.05.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

60.Vodácke orientačné preteky na Dunaji

Skauti 19. Zboru, posádky Pádla sa zúčastnili orientačných pretekov na Bodíky

14.-15.5.2022 sa naši skauti z posádky vodných skautov zúčastnili pretekov v orientačnej plavbe po ramenách Dunaja. Pre skautov akciu zastrešoval Maco (Martin Cajagi, vodca 2. oddielu vodných skautov Kontiki z Bratislavy). Na akcii sa zišlo približne 40 vodných skautov z Bratislavy, Banskej Bystrice a Šale.

Krásne slnečné a bezveterné počasie nám prialo a akciu sme si užili. Cieľom orientačnej súťaže bolo nájsť 14 stanovíšť podľa mapy v ramenách Dunaja. Naši zástupcovia družiny, 1. Posádka pádla, sa síce neumiestnila na pódiových priečkach ale zato získali veľa cenných skúseností.

Užili sme si taktiež táborenie do ďalšieho dňa v krásnom prostredí ostrovčekov a ramien. Vodácku akciu sme zavŕšili plavbou po starom koryte rieky Dunaj do Gabčíkova. 

Ďakujeme Macovi za zorganizovanie tejto akcie a už vopred sa tešíme na budúcoročné preteky v Bodíkoch.

 

Fotky z akcie nájdete v galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 16.05.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Deň matiek a Míla pre Mamu

Skauti 19. Zboru podporili ako dobrovoľníci akciu Míľa pre mamu

Dnes sa uskutočnila príjemná akcia pre mladé rodiny zameraná hlavne na Mamy a ich detičky. Ku dňu matiek sa uskutočnila nielen v Šali ale aj po celom Slovensku tradičná akcia Míľa pre mamu. Táto krásna akcia sa koná od roku 2004. V Šali ju organizuje občianske združenie Mamy Mamám.  Naši skauti z 19. zboru podporili akciu ako dobrovoľníci. Mali za úlohu venovať sa deťom na rôznych stanovištiach. Boli pripravené tvorivé, športové, zručnostné stanovištia, ktoré deti mali za úlohu zdolať. Za ich snahu si nazbierali pečiatky zo stanovíšť a dostali malú odmenu.

Naši skauti svoju úlohu zvládli perfektne a spoločne tak dopomohli ku krásnemu dňu plnému zážitkov. Spoločne si tak pripomenuli sviatok dňa Matiek so skautskou službou.

Fotky z akcie nájdete v galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 07.05.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Májová turistika na Vrch Záruby (768m)

Zajac organizuje turistiku s rodičmi a skautami na Záruby (Smolenice)

Zajac (Števo Bondor) sa rozhodol zobrať rodičov a skautov na Záruby. Turistika sa začína v sobotu 14.5.2022 pred materským centrom o 9:00 hod. Pôjde sa smerom od Smoleníc na na Záruby a späť. Trvanie pochodu je odhadované na 4-5 hodín. Cez turistku sa tradične zapáli oheň s možnosťou opiecť si špekačku alebo slaninku na obed.

Pozývame všetkých skautov a ich rodičov, aby strávili príjemný čas v prírode. Viac informácií priamo u Zajaca (kontaktné údaje nájdete v časti Kontakty).

Turistike ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM,  dňa 05.05.2022

 

 

Stretávanie skautov po škole

 

Rozvinuli sme myšlienku Jane (Janky Gregušovej) na spoločné
skautské stretávanie.

 

Každý štvrtok v poobedných hodinách bude školopovinným skautom k dispozícii bezpečný priestor pre hru na dvore v našom areály.
V čase od 15 do 18 hod. za priaznivého počasia tam bude vždy jeden dospelý skaut. Viac informácií nájdete na našej fb stránke 19. Zbor obojživelníkov Šaľa.

Tešíme sa na Vás!

 

 ZDAR!

príspevok od Martina Eleková – Mäta , dňa 05.04.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

Uchádzame sa o Grand TESCO

EM a Mäta zapojili náš 19. zbor do výzvy, ktorú organizuje TESCO na podporu komunít

Jej názov je Vy rozhodujete, my pomáhame

Od 1.Mája 2022 sa spúšťa grand na podporu komunít pod záštitou TESCO. V tejto výzve je možné získať 1 300€ na podporu aktivít pre rozvoj vzdelávania, športu, ochranu prírody, znevýhodnených skupín a iného. Realizácia projektu je od septembra 2022 do februára 2023.

19. zbor by sa rád uchádzal o peniaze na rozvoj skautskej lodenice. Náš projekt je namierený na kúpu vybavenia pre skautov a skautky. Ide o vesty, pádla a výukové nafukovacie kanoe. Týmto chceme podporiť vzdelávanie detí, vytiahnuť ich z online priestoru do prírody, ponúknuť im zdravé priateľstvo družiny a rozvíjať ich športové zručnosti.

Dúfam, že nás podporíte v našom snažení!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 01.05.2022

 

SPLAV Šaľa - Vlčany

Naši vodní skauti sa zúčastnili ich 1. splavu skautov

Gandalf, Hanka, Tete, Jakub, Baba boli na splave

Členovia 1. posádky Pádla sa zúčastnili splavu, ktorý zorganizoval 2. Oddiel Kontiki Bratislava. Splav viedol Martin Cajagi (Maco).

Splav sa konal vo veternú nedeľu 24.4.2022. Spoločne sa nalodili na hlavnej pláži a splavili Váh do Vlčian. Voda bola kľudná ale vietor im dal zabrať. Spoločne strávili krásne chvíle na vode a naučili sa nové veci k ich vodnej skautskej praxi. Gandalf a Baba to taktiež majú ako povinnú absolventskú prax, ktorá ich pripravuje na rolu radcov.

Ďakujeme srdečne Macovi, že sa postaral o našu posádku a bezpečne ju preplavil.

Sezóna sa otvára, takže sa tešíme na veľa uzlov splavených na vode. Maco organizuje ďalšiu skautskú akciu orientačnej plavby na Dunaji. Uskutoční sa 14.5.2022 a naša posádka sa bude snažiť byť pri tom.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.04.2022 

 

LÍZANICA (Stretnutie programovej rady SLSK)

EM a Mäta sa zúčastnili stretnutia programovej rady.

Čo je programová rada?

Program Slovenského skautingu má na starosti Programová rada. Na jej čele stojí predseda volený Snemom, na Ústredí zas zamestnaný tajomník Programovej rady. Pre jednotlivé vekové kategórie vytvárajú programovú ponuku kruhy a tímy.

Tieto tímy dobrovoľníkov vytvárajú a dopĺňajú programovú ponuku, aktualizujú jednotlivé programové prvky, či pripravujú podporné materiály a kampane.

EM a Jane sú členmi kruhu pre vzdelávanie predškolskej mládeže, ktorý vedie Silvia Sopková . (Silvi)

EM je taktiež členom tímu Casiopea, ktorý má na starosti vzdelávacie školenia pre výchovu vĺčat a včielok. Tento vzdelávací modul vedie Jana Kerekešová. (Karkulka)

Stretnutie sa uskutočnilo v Terchovej od 22.-24.4.2022. Vzdelávacie Kruhy po dlhom čase online stretnutí mohli spoločne a naživo dohodnúť svoje ďalšie kroky a naplánovať program do konca roku 2022.

A čo sa dohodlo? Môžeme sa tešiť na nové pracovné karty pre deti v predškolskom veku ako aj školenia Casiopea a Casiopea špeciál na jeseň tohto roka.

Ak by vás bližšie zaujímala činnosť programovej rady môžete sa obrátiť priamo na Barboru Blahovú (Lula) tajomníčku programovej rady.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.04.2022 

 

KORMIDELNÍCKY KURZ 1. Nádeje v našich budúcich radcov

BABA a Gandalf sa prihlásili na radcovský kurz vodných skautov

Počas jari 2022 Námorná akadémia vodných skautov (NAVS) organizuje už šiesty ročník svojho najznámejšieho kurzu pre radcov a kormidelníkov. Kormidelnícky kurz (KK) je klasickým radcovským kurzom, ktorý je však obohatený o základný vodácky výcvik a dobrodružstvo.

Baba a Gandalf absolvovali  víkend plný zážitkov a učenia ako správne viesť program pre družinu. Ešte ich čaká dlhá cesta a tvrdá príprava ale pevne verím, že to zvládnu bravúrne. Držíme im palce!

Ich program je nasledovný :

24. – 27. 03. 2022: NALODENIE – Kurz záchrany na vode a teória radcovania

26. – 29. 05. 2022: PLAVBA – Prax a program

24. – 26. 06. 2022: VYLODENIE – Príprava na skúšky

Po zvládnutí skúšky budú vlastniť hodnosť radca, ktorá je označená nášivkou na ich skautskej šatke.  Budú môcť viesť družiny a vypracovávať program k jej napredovaniu.                                                                                                                      

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 24.03.2022    

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

1. Spoločná túra a opekačka

Dnes sme sa spoločne s rodičmi prešli pri povodí Váhu

1. tohtoročnú túru skautov a rodičov sme zahájili dnes. Aj keď to zrána vyzeralo na chladné počasie lebo nám snežilo, vyvinulo sa to v príjemnú prechádzku s prvou upečenou slaninkou a špekačkou. Našou dnešnou cestou bolo povodie Váhu smerom zo Šale na Hetmín. Prechádzka topoľovým lesom a krásne vodné zátoky nám spríjemnili deň. Pokochali sme sa krásnou prírodou, ktorú máme hneď pod oknami.  Skauti si spoločne našli poloostrov, kde si založili vatru pomocou kresadla a spoločne s rodičmi opiekli obed. Počasie nám prialo a usmialo sa na nás aj slniečko, ktoré z nás vyzlieklo kabáty. Veľmi nás to potešilo a ubezpečilo nás že sa blíži jar. 

Ďakujeme Všetkým účastníkom a tešíme sa na aprílovú turistiku.

Fotky z prechádzky nájdete v našej galérii.

Turistike ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05.03.2022  

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

HĽADÁ SA DOBROVOĽNÍK NA HRANICE !

Akútna prosba z hranice – Vyšné Nemecké – potrebujú dobrovoľníkov hneď dnes, čo najskôr! 

Čo budem robiť?
– výpomoc a organizácia na hraniciach
– výdaj jedla a inej humanitárnej pomoci
– komunikácia s ľuďmi prechádzajúcimi cez hranice

Koho hľadáme? 
– dobrovoľník/čka 18+
– ochota ísť na východ Slovenska – IHNEĎ
– znalosť angličtiny/ukrajinčiny/ruštiny veľmi vítaná, nie nutná
– znalosť v riadení/ vedení vítaná
– vhodné pre akékoľvek pohlavie

Na ako dlho?
Ugent na DNES A ZAJTRA /možno sa dozvieme neskôr, že aj na dlhšie

Kde prespím?
Vybavíme ti prespanie v najbližšej klubovni skautov

Covid opatrenia
Nezabúdajte na covid, ak máte príznaky, necítite sa dobre a podobne, neprihlasujte sa, naša pomoc bude potrebná dlhšiu dobu

Ako sa záväzne prihlásim?

LINK: TU

Ďakujem za Vašu službu!

Skautingu ZDAR!,  dňa 28.02.2022

príspevok od Erik ELEK – EM

SKAUTSKÁ SLUŽBA VOLÁ!

Chceš sa zapojiť k pomoci ukrajinskému ľudu v núdzi?

Drahí bratia a sestry, buďme pripravení pomáhať ukrajinskému ľudu!,

Vznikol formulár, kde sa môžete hlásiť do dobrovoľníckej  služby a pomôcť tak ľudom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine.

LINK na prihlásenie nájdete TU

Prihlasovanie je pre skautov a skautky ale aj rodičov a sympatizantov skautského hnutia.

Skauti +18 rokov budú prideľovaní na terénne práce. Budú sa zapájať do dobrovoľníckych aktivít mimo ohrozenia a priameho kontaktu s vojnou . Skauti a skautky -18 rokov budú môcť prispieť prácou z domova.

Prosím, aby ste si uvážili osobné možnosti a schopnosti a pristupovali k prihlasovaniu zodpovedne a s plnou vážnosťou.

Verím, že sa vo Vás skrývajú skautské princípy a chcete pomôcť v každom čase.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 26.02.2022

Čaká nás Skautská služba!

Vyjadrenie Náčelníka Slovenského skautingu Jána Mitríka  k vojne na Ukrajine

“ Zdravím vás sestry a bratia,

Bohužiaľ situácia u nášho východného suseda sa výrazne skomplikovala a vojna je neďaleko aj našich hraníc. Je možné, že budeme čeliť utečeneckej kríze a bude potrebná naša ochota a pomoc.

Píšem Vám, nakoľko viacerí z vás sa už na náčelníctvo obrátili s otázkou či budeme ako skauti niečo robiť. Áno – budeme.

Dnes dávame dokopy všetky informácie a hľadáme možnosti ako by sme vedeli pomôcť zmierniť utrpenie a strach, ktorý vojna prináša. V najbližších dňoch dostanete informácie ako sa bude dať zapojiť a pomôcť. Tím Skautskej služby opäť zastreší celonárodnú pomoc a budeme veľmi radi ak spojíme sily.

Verím, že skautská výchova nás formuje, aby sme boli pripravení pomôcť aj v takto náročných časoch. Snažme sa upokojiť situáciu v našom okolí, pomôcť kde treba, byť hlasom pravdy a odhodlania. Toto je naše skautské poslanie.

Prajem vám veľa síl a energie!

So skautským pozdravom
Gekon

 

Ján Mitrík | náčelník Slovenského skautingu

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 25.02.2022

Ku skautom prišli záchranári

Záchranári červeného kríža nám prišli vysvetliť základy prvej pomoci.

 

Ďakujeme záchranárkam Červeného kríža, že nám prišli spraviť prednášku prvej pomoci. Družinovku s prednáškou nám zabezpečila Stanka, ktorá robí so svojou družinou háďat odborku prvá pomoc. Na spoločnej družinovke sa zúčastnili aj skautky z družiny Chobotničiek pod vedením Mäty a skauti z družiny Vlci pod Vedením EM a družina Vlčia ľalia pod vedením Sushiho.

Dozvedeli sme sa mnoho užitočných informácii a mohli sme si prakticky vyskúšať techniky prvej pomoci. Verím, že to bude našim zverencom prínosom v ich skautskom ako aj osobnom živote. Teším sa, že družina háďat sa bude čoskoro pýšiť nášivkou prvej pomoci za ich skvele odvedenú prácu v napredovaní.

Viacej fotiek v našej galérii.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 16.02.2022

 

FOTO zdroj :  Erik ELEK

VLŠ PLANÉTA - Skautská lesná škola

CVIČ!, VZDELÁVAJ SA!,  MODLI SA! (medituj)

SÍRIUS, JUŽNÝ KRÍŽ A UNIVERZUM ČAKAJÚ NA TEBA!

 

Chceš byť pre svoj oddiel či zbor oporou a pomôcť mu prosperovať? Nebaví Ťa ostávať v stereotype a túžiš po ďalšom skautskom vzdelaní? Alebo mieriš vyššie a chceš pomôcť vo svojej oblasti či na národnej úrovni?
Postup je veľmi jednoduchý. Jediné čo potrebuješ urobiť, je vyplniť prihlášku, ktorú nájdeš na našej stránke: www.vlsplaneta.sk . S jej vyplnením ale neotáľaj, pretože prihlasovanie sa končí 28.2.2022!

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 09.02.2022

 

Plánuje sa oblastné zhromaždenie ZSSO

V Marci sa uskutoční zhromaždenie Západoslovenskej oblasti V Novom Meste

Zhromaždenie sa bude konať 12.3.2021 od 13 hod. v Novom Meste nad Váhom. Aktuálne podmienky nám povoľujú vykonávať podujatie v režime OTP s účasťou maximálne 100 osôb. Veríme, že tieto opatrenia sa budú hýbať iba k lepšiemu a povolia nám väčšiu voľnosť.

Počet pozorovateľov bude závisieť od aktuálnych podmienok. Preto ak máte niekoho v zbore, kto by chcel prísť ako pozorovateľ, nech sa zaregistruje prostredníctvom registračného formulára. Informácie pre pozorovateľov budeme posielať najneskôr 8.3.2022. Tento je možné si žiadať od zborového vodcu Mäty.

Podľa Organizačného poriadku, Kapitola č. 02 – Oblasť, Odsek III:
Oblastné zhromaždenie tvoria a sú oprávnení hlasovať delegáti, ktorými sú:

a) členovia oblastnej rady 

b) činovníci za zbory a samostatné oddiely začlenené pod oblasťou. Ich počet sa odvíja od počtu zaregistrovaných členov v danom zbore alebo samostatnom oddiele 3 mesiace pred dňom konania oblastného zhromaždenia a oznamuje ho oblastná rada pri zvolávaní oblastného zhromaždenia. Prvým delegátom za zbor alebo samostatný oddiel je jeho vodca. Ďalších delegátov za zbor alebo samostatný oddiel určí zborová (oddielová) rada.

Hľadáme Rozvojára a Duchovnú spojku do ZSSO ak by Vás zaujala možnosť pracovať v oblastnej rade neváhajte a ozvite sa.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM

Skautom Vaše 2% z daní

Uchádzame sa o Vaše 2% z daní.

 

Tak ako každý rok, tak aj teraz na nás opäť čaká daňová povinnosť za naše príjmy. Je to ale zároveň aj šanca ako prispieť z tejto pocitovo nepríjemnej povinnosti na niečo užitočné. Vieme spoločne prispieť neziskovým organizáciám a podporiť ich činnosť. Na konci roka 2021 sa už aj náš zbor prihlásil k tejto možnosti uchádzať sa o 2% z daní.

Preto by som Vám chcel dať do pozornosti túto príležitosť ako nás môžete podporiť v našej výchovnej činnosti. Ak ste naklonení našej činnosti, veľmi radi od Vás túto podporu prijmeme za prísľubu, že deťom zabezpečíme prostredie k priateľstvu, ich rozvoju, zmysluplnému tráveniu voľného času, pobyt v prírode a dobrodružstvo. Verím, že to je dostatočný dôvod prečo podporiť práve Nás.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 03.02.2022

 

Dokumenty na stiahnutie
Vyhlásenie 2%
Potvrdenie 2%

Teší Nás, že rastieme

Nové registrácie na rok 2022 máme za sebou

Na začiatku roka sa začína nový registračný rok pre skautov a skautky. Tento rok sme zaslali ústrediu Slovenského skautingu registračné prihlášky pre našich 61 členov. Veľmi nás teší, že sme naše počty skautov zvýšili o 16 členov. Takže sme narástli zo 45 členov na 61. Je to o to krajšie, že naše rady najviac posilnili deti vo veku 7-14 rokov. To je presne cieľ skautingu. Prinášať deťom prostredie pre zážitky, priateľstvá, výchovu, napredovanie a lásku k prírode.

Verím, že dokážeme v dnešnej dobe deťom zabezpečiť toto prostredie a privítame tak ďalších členov do našich radov.

 

Skautingu ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 30.01.2022

 

2022

18.12.2021 Betlehemské svetlo už máme v Šali!

 

Dnes Sushi a Lučo priniesli Betlehemské svetlo do Šale.

Drahí skauti, rodičia a naše spriaznené duše. Dnes Sushi a Lučo absolvovali krásnu cestu, cestu do Nových Zámkov a  priniesli Betlehemské svetlo do Šale. Od dnes až do štedrého večera sa oň budú starať, aby nám mohli priniesť krásnu a slávnostnú atmosféru narodenia Krista.

Jeho posolstvo je posolstvom nádeje, lásky a porozumenia univerzálnych hodnôt, spájajúcich ľudí. Je to krásny prejav, ktorý v týchto časoch pripomína potrebu svornosti, tolerancie a lásky.

O toto svetlo sa s Vami radi podelíme. Lučo a Sushi plánujú jeho šírenie 24.12.2021 okolo 9:00-16:00 hod. pri Lurdskej Jaskyni , sv. Margity na Trojičnom námestí ako aj pred kostolom na Nitrianskej ceste vo Veči. Tak ako aj minulý rok, svetlo potom zanechajú k odpáleniu na pietnom mieste cintorína, kde si ho budete môcť odpáliť samostatne.

Pripojte sa aj vy a spravte si krásne Vianoce s pravým symbolom lásky a nádeje z Betlehema.

 

 

 

príspevok od Erik ELEK – EM

29.11.2021 Vyhlásenie k aktuálnej pandemickej situácii

„Náčelníctvo Slovenského skautingu veľmi pozorne vníma pandemickú situáciu a snaží sa prispieť aj svojím hlasom k upokojeniu a stabilite. Prežívame náročné dni, kedy sme oddelení  od našich blízkych a milovaných. Všeobecný strach a frustrácia sa vkrádajú aj do malých denno-denných činností. Preto vyzývame všetkých našich členov a členky, aby prispeli k upokojeniu situácie. Buďme vzormi aktívnych občanov a občaniek. “ Citácia vyhlásenia SLSK

Snažme sa dodržiavať vládne pandemické pravidlá a skúsme byť  príkladom, prinášajme bezprostrednému okoliu istotu  a veselú nádej, že to raz skončí.

Skúsme spoločne zmierňovať tábory názorov a presvedčení. Buďme príkladom tolerancie a pomoci všetkým ľudom k čomu nás skauting učí. Spoločná viera a zdravý rozum nás privedie opäť k zdraviu, priateľstvu a láske, tým aj ku krajšiemu životu aký chceme.

S pozdravom Váš Vodca a brat EM

ZDAR!

Stanovisko

25.11.2021 O týždeň je tu #GivingTuesday​

30.11.2021 Sa koná zbierka Ústrediu Slovenskému skautingu

Drahí rodičia a sympatizanti! V utorok je ten deň, kedy môžete prispieť dobrej veci. Prispieť finančne Slovenskému skautingu, ktorý použije Váš dar na vzdelávanie a napredovanie organizácie.

Ak Vám skautské hnutie dáva zmysel a chcete podporiť jeho rozvoj tak neváhajte a podporte nás. Link na príspevok pripájam pod článkom.

 

DARUJME >  https://skauting.darujme.sk/podporit-skauting/

 

                                                                                           SRDEČNE VÁM ĎAKUJEME!

príspevok od Erik ELEK – EM

25.11.2021 Zbierka TESCO je bohužiaľ pre LOCKDOWN zrušená

25.11. –  27.11.2021 sa mala uskutočniť zbierka potravín pre ľudí v núdzi v  predajniach TESCO po celom Slovensku

Od 25.11.2021 Vláda Slovenskej republiky vyhlásila uzatvorenie prevádzok (tzv. lockdown ). Spoločnosť TESCO ako organizátor potravinovej zbierky rozhodlo o zrušení akcie.

Je nám ľúto, že pre rozhodnutia vlády budú trpieť mnohí,  ktorým sa pomoc tento rok nedostane.  Skauti Šaľa ostávajú pripravení tam, kde to bude potrebné v ich službe spoločnosti.

ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM

 

Zbierka zrušená

21.11.2021 Za zbieranie potravín núdznym, rozsudok smrti

Dokážete si predstaviť, že by ste dostali trest smrti za pomoc druhým

Nášho brata Sushiho  zaujal článok z blízkej minulosti. Na budúcu sobotu spoluorganizuje zbierku potravín v našom meste a chcel sa s nami podeliť o zamyslenie na túto tému. Trest smrti za obetu druhým! Aj to sa stalo! Ide o poľského hádzanára, herca a taktiež skauta Jana Macha, ktorý zasvätil svoj život pomoci druhým. Neváhal vždy pomôcť. Tesne, a to 3 mesiace pred vypuknutím 2. svetovej vojny sa stal kňazom. Hneď od začiatku to mal ťažké keď videl, že jeho krajinu ničia nemecké vojská a veľa otcov rodín bolo uväznených v koncentračných táboroch alebo zabitých. Ľútosť nad hladnými a zbedačenými matkami a sirotami ho nenechala chladným a obetoval sa pre službu druhým, ktorou riskoval svoj život. Spolu so skautmi a ďalšími skupinami dobrovoľníkov organizoval zbierky potravín, za čo ho okupačné vojská zatkli, mučili a 3. decembra 1942 pripravili o život sťatím na gilotíne. Mal vtedy 28 rokov. Zamyslime sa,  či si takýto čin nezaslúži najvyššiu pochvalu a vyznamenanie. Aj preto bol Jan Macha pred pár dňami blahorečený za svoj život plný služby, obetavosti a vernosti dobru aj za cenu vlastného života. Tieto základné vlastnosti by mal mať každý správny skaut.

Si pripravený obetovať sa službe druhým? Zamysli sa chvíľkou v tichej meditácii alebo modlitbe.

Celý inšpirujúci článok o Jánovi Machovi si prečítaš od autora Pavla Hudáka v článku Denníka Postoj TU .

príspevok od Erik ELEK – EM

 

Blahorečený Jan Macha PL

20.11.2021 Aktuálne pravidlá pre prezenčnú činnosť Slovenského skautingu v Šali

Od 22.11.2021 ideme do bordovej farby aké sú aktuálne pravidlá ?

Nepopulárne opatrenia opäť zasiahli aj do fungovanie Slovenského skautingu. Od pondelka 22.11.21 sa preklápame do bordovej farby.

S prihliadnutím na aktuálne vydané usmernenia RÚVZ  sa  povoľuje činnosť v režime OTP pre členov 19. Zboru pre počet 6 osôb v družine.  Prezenčné činnosť 6 osôb je dočasná od 22.11.21 do doby kedy vláda SR urobí iné opatrenia v súvislosti so súčasným stavom v spoločnosti.

Súčasné možnosti v „bordovom semafore“

– prezenčne = OTP maximálne 6 ľudí na stretnutí. Podľa súčasných nariadení RÚVZ, pre deti v OTP vo veku 2-12 rokov nie sú zrozumiteľne definované pravidlá testovania. Momentálne to vyzerá, že testy detí nie sú požadované. Overenie informácii z internetu budeme realizovať priamo telefonátom na RÚVZ.

príspevok od Erik ELEK – EM

 

20.11.2021 Aj tento rok sa skauti Šaľa zúčastnia zbierky potravín TESCO

25.11- 27.11.2021 sa uskutoční zbierka potravín pre ľudí v núdzi v TESCO, Šaľa-Veča

Už tretí rok sa zúčastníme zbierky potravín ktorú organizuje Trnavská arcidiecézna charita so spoločnosťou TESCO. Skauti Šaľa pomáhajú ako dobrovoľníci pod vedením brata Martin Kollára – Sushiho pri oslovovaní darcov a zbere potravín. Do zbierky taktiež zapájame deti, našich malých skautov aby sme ukázali potrebu služby a pomoci spoločnosti bez nároku na odmenu alebo pochvalu. Náš deň bude 27.11.2021, sobota. Vyzbierané potraviny potom presunieme organizáciám, ktoré priamo pracujú zo sociálne núdznymi v našom okrese. Každý rok ľudia prejavili podporu a sociálne cítenie a vďaka nim sa vyzbieralo značné množstvo potravín. Veríme, že aj tento rok bude úspešný.

Rodičia  ak sa chcete zúčastniť s nami a pomôcť, prihláste sa cez tento link na vami vyhovujúcu hodinu.


príspevok od Erik ELEK – EM
Zbierka

16.11.2021 Aj vďaka #GivingTuesday som mohol byť na PLANÉTE

Erik ELEK – EM „Rok 2020 bol pre mňa rok zážitkov, kde som absolvoval aj Lesnú školu Planéta,,

GivingTuesday je zbierka do ktorej sa môžete pripojiť aj vy a prispieť tak správnej veci. Peniaze vyzbierané sa použijú aj na vzdelávanie budúcich vodcov a vodkýň, ktoré potom vychovajú deti so správnymi hodnotami pre našu spoločnosť.

„Som rád, že mi Slovenský skauting umožnil absolvovať lesnú školu pre vodcov skoro zadarmo. ,, Povedal EM – Erik ELEK náš vodca 19. Zboru.

Čo je lesná škola! Lesná škola je kompletné školenie vodcov skautských organizácii, ktoré vás zasvätí do systému správnej výchovy detí v tomto svetovom hnutí. Pozostáva minimálne z 3 víkendových a 10 dňovej intenzívnej prípravy v lese, skautskom tábore. Za tento čas si budúci vodcovia prejdú všetkými bodmi a detailami ako viesť skautský zbor ako neziskovú organizáciu orientovanú na výchovu detí. Oboznámia sa s čím všetkým sa môžu stretnúť v ich skautskej praxi, pretože oni sú zodpovední za dobré meno skautingu ako aj samotného zboru. Ide hlavne o správnu výchovu detí, aby boli pripravení byť zodpovední voči sebe, svojim blížnym a Bohu. Toto všetko sa zavŕši vypracovaním projektu a Skautskou maturitou, po ktorej zvládnutí dostane absolvent titul vodcu a je oprávnený viesť zbor. Brat EM sa podelil aj s fotkami v našej galérii.

Facebook link Planéta

 GivingTuesday sa koná 30. Novembra 2021. Vodca EM Vám zašle k tejto udalosti samostatný email.

Martina Eleková – Mäta

 

13.11.2021 Spoločná túra na Zobor

Pod vedením Luča a Jane skauti s rodičmi vystúpili na Zobor

Krásna jesenná prechádzka sa uskutočnila v novembrovú sobotu 13.11.2021. Skauti znova prizvali rodičov a spoločne vystúpili na Nitriansky Zobor. Sme radi, že sme rodičov nadchli aby spoločne s deťmi strávili čas pohybom v prírode. Počasie bolo krásne jesenné. Tešíme sa na ďalšie stretnutie s rodičmi znova o mesiac.

Turistike ZDAR!

Erik ELEK – EM

 

11.11.2021 I. Kubiš o Médium " Štiplavá konkurencia. Médium znižuje sledovanosť STV."

Je krásne keď nám naši skauti prinesú ukázať poklady svojich rodičov

Historicky nie sme prvý skautský zbor v Šali. Pred nami tu bol 36. Stopársky zbor. Ich členovia už vyrástli v dospelých rodičov. Zbor stopárov už zanikol ale nechal po sebe krásne stopy nielen vo forme bývalých členov. Sme radi, že sa k nám pridali deti rodičov, ktorí boli tiež skauti. Je o to krajšie, keď nám prinesú ukázať poklady, ktoré neskončili v zberných surovinách. Vďaka mame Lucii,  ktorá si uchovala zbierku časopisov z rokov 1998/1999 a jej dcére Hanke  sa vieme pozrieť aké periodiká ponúkal skauting v minulosti.

Máme k dispozícii Médium, Esko, Skautské zvesti, dokonca aj Adresár zborov a oddielov 1998/1999.  Hanka Vám rada časopisy ukáže.

Ponúkame Vám na stiahnutie Médium December 1998. Pozrite sa ako sa časopis zmenil od tej doby.  😉

Erik ELEK – EM

 

Médium Dec 1998, 60MB

7.11.2021 Turistika November na ZOBOR

Novembrová Turistika ? Skauti a rodičia chystajte sa na Zobor.

Zajac vyhlásil ďalšiu spoločnú turistiku rodičov a skautov. Tentoraz sa vyberieme iba neďaleko od Šale a to priamo do srdca Nitry kde spoločne zdoláme vrch Zobor a užijeme si vyhliadku na Mesto. Rodičia sú vítaní. Stretávame sa v sobotu 13.11.2021 o 9:30hod pred sídlom skautov na Družstevnej ulici. Viacej informácii emailom a u radcov družín.

Turistike ZDAR!

Erik ELEK – EM

Zobor

28.10.2021 : ZSSO a SAZ ponúkajú kurzy prvej pomoci

Naša Západoslovenská skautská oblasť otvára kurzy prvej pomoci 

8 hodinový kurz prvej pomoci : Na ktorý Vás pozýva v spolupráci s Slovenským červeným krížom v Trnave. Kurz bude 13.11.2021 . Tento kurz sa organizuje pre skautov od 14+  rokov. Je to základný kurz prvej pomoci, ktorý by mal absolvovať každý. Naučí sa ako udržať chladnú hlavu keď sa dostane do situácie kedy bude musieť pomôcť pri drobnom zranení alebo vážnejšej nehode. 

 

Skautská akadémia záchrany – SAZ pripravuje 33 hodinový kurz prvej pomoci .  Je to kurz ktorý Vás pripraví na úlohu zdravotníka v skautskom zbore.  S certifikátom budete oprávnený zastávať funkciu zdravotníka na tábore alebo väčšej skautskej akcii pri ktorej musí byť akreditovaný lekár alebo zdravotník. Tento kurz je pre vekovú kategóriu  skautov 17+ rokov . Kurz sa bude konať 04.-07.11.2021 (štvrtok – nedeľa) v Hornej Súči (kúsok od Trenčína). V prípade úspešného absolvovania dostaneš akreditovaný certifikát v rozsahu výuky 33h a nášivku zdravotníka.

Link na prihlasovanie do kurzov dostanú radcovia družín ktorý zvážia svoje časové možnosti alebo pripravenosť konkrétnych členov družín. 

Aj tieto možnosti pre nás ponúka Slovenský skauting, ktorý sa snaží o adekvátne napredovanie a prípravu svojich členov.

Erik ELEK – EM

 

Prvá pomoc

23.10.2021 : Spoločne s rodičmi sme zdolali Gýmeš

Dnes sme uskutočnili spoločnú turistiku skautov a rodičov

Skauti zo Šale a rodičia dnes spoločne pokorili  hradisko Gýmeš.  Predškoláci, vlčiaci a skauti dnes prežili pekný slnečný jesenný deň turistikou. Vodcom a radcom družín sa páčila vysoká účasť rodičov na takejto druhej spoločnej túre. Na vrchole hradiska si brat Zajac pripravil historické okienko o vzniku a budovaní Gýmešu ako aj jeho smutnom osude a zániku. Okrem skvelej zábavy ich na vrchole hradiska  čakal aj studený vietor ale opečený špekáčik a vatra ohňa ich zahriala. Šikovné mamy skautov upiekli skvelé koláče, ktoré dodali energiu na cestu dolu. Rodičia a skauti prejavili veľkú spokojnosť s dnešným dňom a už teraz sa tešia na budúcu akciu. 

Zopár fotiek nájdete aj v našej fotogalérii, boli krásne výhľady.

Turistike ZDAR!

Erik ELEK – EM

 

16.10.2021 : Brat EM sa stretol s hlavným kapitánom Slovenského vodného skautingu

V Seredi sa koná víkendová vzdelávacia akcia vodných skautov

Náš brat EM sa stretol s hlavným kapitánom vodných skautov  Greenom  a  Supom, bývalým hlavným kapitánom, na vzdelávacom školení budúcich radcov a lídrov vodného skautingu, ktorý sa koná v meste Sereď. Spoločne sa rozprávali o podpore vodného skautingu v Šali, možnosti súčasnej spolupráce a budúcich plánoch.  Spoločne sme tak naplánovali udržateľný  rozvoj a napredovanie našej 1. vodnej posádky PÁDLA, ktorá pred časom vznikla. Názov PÁDLA sme si zvolili, pretože ako pádlo posúva loď dopredu aj my spoločne našou snahou budeme posúvať budovanie vodných skautov  v Šali. 

Do nášho zboru sme okrem cenných rád dostali od Supa a Greena knihy Technika plavby a Bezpečne na tečúcej vode, ktoré nás obohatia o nové poznatky a  našu skautskú knižnicu za čo im srdečne ďakujeme.  Tešíme sa na našu spoločnú spoluprácu vo vzdelávaní detí cez vodný skauting. 

„Dobrý vietor do plachiet!“

Martina Eleková– Mäta

 

Knihy dar

15.10.2021 : Chystá sa AKCIA #GivingTuesday

Tak ako minulý rok aj tento sa začína organizovať akcia GivingTuesday

Momentálne sa rozbieha kampaň v projekte #GivingTuesday, ktorý je oslavou štedrosti, tak si poďme pomôcť navzájom!

O čo sa jedná?

GivingTuesday je sviatok, kedy sa po celom svete šíri dobro. Tento netradičný sviatok vznikol v roku 2012 z jednoduchej myšlienky. Podporovať ľudí, aby konali dobro. Sviatok je odpoveďou na nákupný ošiaľ Black Friday a Cyber Monday, známych už aj na Slovensku. 

GivingTuesday sa koná 30. Novembra 2021 a my chceme byť jeho súčasťou. Viacej Vám prinesieme už čoskoro!

 Erik ELEK – EM

thxgwing

13.10.2021 : Ideme na Gýmeš

Chystáme spoločnú turistiku skautov a rodičov

Drahí skautskí bratia a sestry, drahí rodičia a sympatizanti. Dňa 23.10.2021 sa chystáme na turistiku skautov a rodičov. Spoločne zdoláme vrchol, na ktorom sa nachádza zrúcanina známeho hradu Gýmeš (Jelenec). 

Spoločne sa stretávame pri našej základni na ulici družstevná o 9:30hod. Brat Zajac si pre Vás pripravil aj krátku prednášku o hradisku, ktoré hodláme spoločne zdolať. Na vrchole si môžeme spoločne založiť ohnisko a opiecť špekáčku alebo slaninku.  V prípade záujmu sa prosím nahlasujte radcom družín, do ktorej chodí vaše dieťa. Deti  ktoré ešte nemajú 7 rokov musia túru absolvovať spolu s rodičom. 

Tešíme sa na stretnutie s Vami na tejto plánovanej akcii. 

Erik ELEK – EM

 

obrázok_2021-10-13_141434

28.9.2021 : Pre našich členov a rodičov pripravujeme knižnicu

V 19. Zbore sme začali pre Vás budovať knižnicu so Skautskou tematikou 

Podarilo sa nám kúpiť užitočné publikácie, ktoré nám pomáhajú pri napredovaní a učení našich členov. Krásnou sumou taktiež prispela nezisková  organizácia MC Mamy Mamám Šaľa za čo im srdečne ďakujeme. 

Knihy si budete môcť požičať čoskoro cez našu web stránku a tým posilniť vedomosti o skautskom hnutí. Zakúpili sme aj knihy o spoznávaní našej prírody a zvládanie výchovy detí nielen v skautingu.

Ku knižkám sa dostanete cez radcov jednotlivých družín. Preto neváhajte a vzdelávajte sa! 

 Erik ELEK – EM

Nové knihy

26.9.2021 : Nový web na skautské hry !

Vznikol krásny nový web, ktorý pre skautov pripravil brat Kebab z 80. zboru.

Od teraz sa viete inšpirovať rôznymi hrami pre mladšie a staršie deti a vyplniť im tak spoločný čas na lúke, po školskom vyučovaní a hlavne na skautských družinových stretnutiach. 

Stránku s hrami nájdete na adrese www.skautskehry.sk . Na stránku sa dostanete priamo kliknutím na obrázok Skautské hry. 

Dúfame, že na stránke nájdete mnoho inšpirácie.

Erik ELEK – EM

15.9.2021 : Naši bratia 19. zboru sa išli pozrieť na pápeža Františka

Lučo a Sushi sa dnes pripojili k ľuďom, ktorý chcú vidieť sv. Otca Františka naživo. Odcestovali preto do Šaštína.

Aj naši zástupcovia sa odobrali do Šaštína. Zúčastnia sa tak programu ktorí je pripravený k tejto veľkej udalosti. Lučo dokonca absolvoval túto cestu na bicykli. Určite Nám prinesú skvelé zážitky z ktorými sa radi podelia. 

Dnešný program pápeža

9:10 Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne

10:00 Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne

13:30 Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave

13:45 Odlet do Ríma

 Erik ELEK – EM

14.9.2021 : Vznikla prvá vodácka družina

Tešíme sa, že začíname s programom vodných skautov.

Na prvom spoločnom stretnutí sa nám podarilo utvoriť novú družinu skautov a skautiek ktorá sa bude zameriavať na výchovu detí pre vodné prostredie. Radca novej družiny je brat EM a spolu so zástupcom Sushim  budú prinášať nové poznatky do nášho oddielu a zboru. Tým začneme novú etapu našej pôvodnej myšlienky vodáckeho skautingu. V novej družine sú naši členovia, mladí skauti, ktorí sa rozhodli okrem suchozemskej družiny navštevovať ešte jednu družinu navyše. Momentálne na volá 1. Posádka PÁDLA. Prajeme si hodne zdaru do novej výzvy.

 Erik ELEK – EM

10.9.2021 : Začiatok skautského roku 2021

Nový školský rok začíname 14.9.2021 spoločným stretnutím v areáli MC Mamy mamám Družstevná 3, Šaľa od 16:30 hod. 

Pozývame aj rodičov. Spoločne si potom opečieme špekáčku alebo slaninku a vymeníme spomienky na letné zážitky. Dohodneme sa na dňoch pre družinovky pre tento školský rok. Taktiež informujem, že zápisné  na sezónu 2021 bude 45€ na dieťa. ZDAR! Váš vodca EM.

Erik ELEK – EM

Príspevky od Erik ELEK – EM