Sledujte nás aj na sociálnych sieťach
VZNIKOL 3. ODDIEL v 19. ZBORE

31.1.2024 Vznikol v Hornej Kráľovej nový oddiel, ktorý patrí do nášho zboru!

       Zdar! Sme skauti z Hornej Kráľovej, ktorí sa rozhodli znovu rozbehnúť skauting v našej obci.

História skautingu v Hornej Kráľovej

       Tradícia skautingu v Hornej Kráľovej začala v roku 1991. V tomto čase tu vznikol prvý oddiel, v ktorom bolo približne 20 skautov. Členovia, ako sme sa dozvedeli sa stretávali aj so skautmi zo Šale a udržiavali priateľské vzťahy. Oddiel zanikol približne v roku 1997.

Súčasťou tohto zoskupenia bol aj Ondrej, ktorý sa v súčasnosti znovu vrátil ku skautingu. Neskôr v roku 2008 vznikol 1. oddiel Túlavá Topánka Horná Kráľová, pod vedením Jána Vencela, známeho pod skautskou prezývkou MacGyver. Oddiel počas svojej existencie nemal viac ako 14 členov. Súčasťou tohto oddielu boli skauti Šimon, Roman a Ivan, ktorí tvoria jadro dnešného 3.oddielu Horná Kráľová. V tomto období bol oddiel súčasťou 41.zboru TGM Topoľčianky, s ktorým pravidelne chodieval na tábory neďaleko obce Ješkova Ves, kde 1.oddiel Túlavá Topánka zažil nejedno dobrodružstvo. Približne v roku 2014 oddiel prestal byť aktívny, a ďalšie 3 roky fungoval len pasívne – jediná akcia organizovaná počas roka bola roznášanie Betlehemského svetla po obci.

Súčasnosť
           V roku 2023 sa Šimon s Ondrejom rozhodli obnoviť skauting v Hornej Kráľovej. Postupne sa
k tejto myšlienke začali pridávať aj ďalší bývalí skauti – bratia Roman a Ivan. Okrem nich sa však ku kráľovským skautom pridal aj Šimonov brat Roman, ktorý je včelárom. Tak vznikla myšlienka, že skauting v Hornej Kráľovej sa bude zameriavať na včelárstvo.

           3.oddiel Horná Kráľová má 21 členov, z toho je 5 dospelých skautov. Od nášho vzniku sme sa snažili byť v obci čo najviac aktívny a máme za sebou už niekoľko akcií, ako napríklad stavba a výzdoba vtáčích kŕmidiel a ich montáž v našej obci, roznos Betlehemského svetla po obci. Taktiež sme už stihli absolvovať úvod do včelárstva, ktorý viedol Roman Lovás. Vodcom oddielu je Šimon a jeho zástupcom je Roman Halomi. Členmi oddielovej rady sú: Roman Halomi, Ivan Halomi, Šimon Lovás, Roman Lovás, Ondrej Števko a Filip Less.

              Tešíme sa, že môžeme byť súčasťou 19. Zboru Šaľa a rozvíjať opätovne skauting v Hornej Kráľovej. Veríme, že za pár rokov budeme vedieť založiť vlastný zbor v Hornej Kráľovej.

Skautingu Zdar!

príspevok od Šimon Lovás– dňa 10.02.2024

3oddielHK

FOTO zdroj : Šimon Lovás

2024

Privítali sme betlehemské svetlo

16.12.2023 Aj do Šale prišlo betlehemské svetlo!

Zástupcovia 19. Zboru Šaľa privítali spoločne ranný vlak, ktorý niesol posolstvo lásky a súdržnosti priamo z Betlehema. Spoločne tak prevzali toto posolstvo a budú ho pomáhať šíriť v okolí Šale.

 

24.12. sa budeme vidieť na tradičných miestach ako Lurdská kaplnka v Šali, Cintorín v Šali alebo kostol sv. Rodiny vo Veči.
 
Tešíme sa z tejto skautskej aktivity a veríme, že týmto posolstvom prinesieme lásku a pokoj ku štedrovečernému stolu k oslave narodenia Krista.
 
Skautingu Zdar!

 

príspevok od Erik ELEK– EM, dňa 16.12.2023

 

 

IMG_20231216_083639316_MFNR

FOTO zdroj : Erik ELEK

Nový Kapitán a Kormidelník

03.12.2023 Ukončenie TRITON!

Víkend dokončovania praktických zručností a skúšok vyvrcholil v dňoch 1.-3.12.2023 v Seredi.  Erik ELEK – EM a Hanka Ježová – Slniečko sa zúčastnili na záverečnom víkende kurzu Triton. V piatok spoločne zaplávali posledné km v seredskom bazéne a dokončili si zručnosti záchrany plavcov.
V sobotu ich čakala skúška, ktorá pozostávala z testu, ústnej skúšky a riešenia modelových situácii, s ktorými sa ako lídri môžu stretnúť pri vedení svojich zverencov. Aj keď boli skúšky náročné, podarilo sa kadetom úspešne ich zložiť a spoločne tak získali hodnosti do ich skautskej praxe. Em sa môže hrdiť titulom Kapitán vodných skautov a Slniečko titulom Kormidelník vodných skautov.
Záverečný ceremoniál s absolvovaním kapitánskeho sľubu bol v krásnom prostredí podzemia zámku v Seredi.
 
Spoločne sa tak EM a Slniečko pustia do budovania vodno-skautského prístavu v meste Šaľa.
 
Dobrý vietor!

 

príspevok od Martina ELEKOVÁ– Mäta, dňa 03.12.2023

 

 
 
NAVS1

FOTO zdroj : Erik ELEK

Ukončenie vlčiackej odborky ako sa patrí!

25.11.2023 Návšteva letiska

Je za nami prvá odborka v tomto školskom roku s názvom PILOT. Naučili sme sa mnoho nových informácií o lietaní a pilotovaní. Počas družinoviek sme si navrhli vlastné skautské lietadlo, ktorého úlohou bolo pomáhať našim priateľom a prírode. Naučili sme sa skladať rôzne druhy papierových lietadielok, vyrobili sme si vlastný model vrtuľníka a padáka. Zlatý klinec programu bola návšteva letiska v Nitre. Vďaka Aeroklubu Nitra sme mohli nakuknúť do hangáru, videli sme unikátny prototyp lietajúceho auta, mali sme možnosť sadnúť si do skutočného lietadla. Na chvíľu sa z nás stali ozajstní piloti.

Skautingu ZDAR!

príspevok od Štefan BONDOR- Zajac, dňa 01.12.2023

 

IMG-20231216-WA0003

FOTO zdroj : Gabriel Fábik

Pádlovačka v posledný teplý deň?

14.10.2023 Splavovali sme Váh

Krásny slnečný a teplý októbrový deň posádka pádla využila na vodnú turistiku po rieke Váh. Splavovali sme vodný tok smerom k obci Vlčany. Päť posádok si užívalo skvelé počasie a bezvetrie. Obed sme si spravili tradičný skautský a založili sme ohnisko a opiekli sme si pravdepodobne poslednú slaninu a špekáčku pred zimou, ktorá podľa predpovedi počasia prichádza.

Na konci splavu sme sa rozlúčili a symbolicky uzavreli vody pre našu vodácku družinu. Tešíme sa na jarné otvorenie, ktoré sa plánuje v Trenčíne v budúcom roku.

AHOJ!

Pár fotiek nájdete v našej galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 15.10.2023

 

Splav 1510

FOTO zdroj : Erik ELEK

Aj v deň volieb sa pracovalo

30.09.2023 Tím Cassiopeia školilo svojich účastníkov v deň volieb

Vo volebný deň 30.9.2023 sa v Seredskom skautskom zázemí pod záštitou Yogiho uskutočnilo školenie pre radcov, ktorý chcú pracovať s vĺčatami a včieklami. Tím Karkulky, Terky, Tea, Šamota, EM a Sivie vytvorili tradičné celovíkendové školenie pre 25 účastníkov medzi ktorými bola aj naša Hanka Ježová (Slniečko).

Verím, že Slniečko načerpala veľa teoretických skúseností ako pracovať s družinou detí od 6-11 rokov a čoskoro sa pustí to tvorby programu a bude mať svoju malú družinku detí, ktoré bude viesť skautským napredovaním. 

Ďalšia cassiopeia je naplánovaná na september 2024. Ak máš chuť sa vzdelávať a vedieť ako na deti vĺčatá si ďalší kandidát. 

Skautingu Zdar !

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 05 .10.2023

 

IMG-20230930-WA0002

FOTO zdroj : Teo Uhnavý

Zahájili sme nový skautský rok

13.09.2023 Znovu sme sa stretli po lete zážitkov

Oddiel skautov a skautiek sa stretol po letných prázdninách a zahájil nový skautský rok. Spoločne sme si dohodli čas stretávania pre rok 2023/2024. U skautov budú fungovať 3 družiny. Dievčatá, chlapci a vodná družina skautov a skautiek.

Tešíme sa na nové zážitky a spoločné chvíle k ceste .

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 17.09.2023

 

Skauti

FOTO zdroj : Erik ELEK

Vodácka abeceda

23.09.2023 Gabo a Guláš v Bratislave na Dunaji

MACO – Martin Cajaci pripravil víkendoví program pre vodákov, ktorý si chcú natrénovať vodné zručnosti pádlovania a jazde ne kajaku a kanoe. Program pripravil v lodenici v Karlovej Vsi so skvelým zázemím a výbavou. Privítanie bolo teplým čajom pretože počasie nebolo ideálne. Po zvítaní sa pustili do teórie kajaku a kanoe.

Gabo a Guláš si kurz užívali a partia bola skvelá. Inštruktor Maco skvele naučil našich zverencov základy, ktoré určite využijú vo svojej vodno-skautskej družine.

AHOJ !

Pár fotiek nájdete v našej galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 25 .09.2023

 

Abeceda

FOTO zdroj : Martin Cajagi

TRITON vyvrcholil spoločným týždňom na vode

02.09.2023 EM a Slniečko absolvovali TRITON

Vodácky výcvik kadetov Námornej Akadémie Vodných Skautov (NAVS) vyvrcholil spoločným týždňom v Seredi. Tento kurz vodných skautov sa nazýva TRITON. Konal sa od 25.8. do 1.9.2023. Na kurze sa  z celého Slovenska stretli vodní skauti v troch kategóriách. Boli prítomní kadeti kormidelníckej školy, dôstojníckej školy a kapitánskej školy. Spoločne zažili program zameraný na prax, aby si upevnili svoje vodácke vedomosti a vedeli rozvíjať svoje domovské prístavy (zbory).

Za Šaľu úspešne absolvovali kurz TRITON budúci kormidelník Slniečko, (Hanka Ježová) a budúci kapitán EM (Erik ELEK). Spoločne nás ešte čaká záverečné preverenie našich zručností na plavárni a záverečné skúšky.

Spoločne  v skvelom zázemí skautov zo Serede sme zažili veľa skvelých zážitkov, splavov na rieke Váh a tréningov na Vodnom diele Kráľová. Prešli sme si vytrvalostným plávaním, ovládaním a záchranou  kanoe pred potopením a prevrátením. Plachtenie plachetníc a ovládanie motorového člnu. Taktiež sme zažili mnoho prednášok zameraných na prvú pomoc, kritickú komunikáciu, stresové situácie, právo a mnoho ďalšieho. Mali sme aj veľa workshopov k výrobe lodí a plachetníc.

Kurz TRITON je skvelým zážitkom a poznaním, za ktorý sme veľmi vďační realizačnému tímu NAVS. 

Tímu NAVS tri krát B.R.A.V.O.!

AHOJ !

Pár fotiek nájdete v našej galérii.

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 03.09.2023

 

IMG_20230830_100933030_MFNR(1)

FOTO zdroj : Erik ELEK

Mesto Šaľa podporilo naše športové aktivity

28.08.2023 Mesto podporilo našu činnosť

Tento rok sme sa ako skauti uchádzali o podporu mesta Šaľa. Zamerali sme sa na rozvoj nášho vodáckeho športového napredovania. Našou snahou je podporiť pohybové aktivity skautov a to vodnou turistikou a plachtením. Na naše aktivity nám mesto prispelo sumou 200€.

V mene skautov za podporu ďakujeme.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 28.08.2023

 

Mesto Šaľa

FOTO zdroj :www.sala.sk

Letný tábor skautov 19. Zboru Šaľa

15.07.2023 Šalianski skauti putovali Považím

Vyvrcholením skautského roku je tradične spoločný tábor skautov a skautiek. Tento rok sme absolvovali netradičný pochodový tábor v dátume od 09.07. do 15.7.2023. Náš tábor sa niesol v duchu cesty za prameňom. Hlavne za prameňom poznania a keďže sme Šaľania a máme blízko v vodnému skautingu pravdaže sa chceme naším putovaním dostať aj  k prameňu Váhu.

Naše putovanie je rozdelené na dva roky. V aktuálnom roku sme zažili mnoho skvelých zážitkov a skončili našu púť meste v Považská Bystrica. 

Počas týždňa sme zažili múzeum Holokaustu v Seredi, Západoslovenské Múzeum v Trnave, Balneologické múzeum v Piešťanoch, Trenčiansky hrad a lanový park Tarzánia. Skvelé kempovanie a kúpanie na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom ako aj skvelé kempovanie a turistiku v Manínskej tiesňave. Naše putovanie sme zavŕšili skautským sľubom a privítali sme medzi skautami nových bratov a sestry.

Budúci rok nás čaká pokračovanie z mesta Považská Bystrica. Už teraz sa tešíme na náš tábor leto 2024.

Pár fotiek z putovania nájdete v našej galérii.

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 21.07.2023

 

 

 

hdr

FOTO zdroj :Erik ELEK

Riadna párty !

22.06.2023 Na pláži zasahovali hasiči

Veľmi pekné ukončenie školského skautského roku nám vybavil Zajac. Na pláž povolal jednotku hasičov Šaľa- Veča, aby pre naše vĺčatá skautov vytvorili penu, v ktorej sa mohli vyšantiť do sýtosti.

Ukončenie sa nieslo v duchu odovzdávania zásluh za prácu v družinách a napredovania detí. Spoločne sme potom tradične s rodičmi zapálili oheň a spoločne sme si opiekli obľúbené jedlo skautov.

 

Tešíme sa na spoločný letný tábor !

SKAUTINGU ZDAR!

príspevok od Erik ELEK – EM, dňa 29.06.2023

 

 

IMG_20230615_171927198_MFNR

FOTO zdroj :Erik ELEK

Zapojili sme sa do letnej zbierky potravín TESCO